Artykuły do tagu: historia

Wykład i pokaz laserowy.
Około 350 osób wzięło udział w wydarzeniu „Granice pamięci” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji zbliżającej się rocznicy powstania getta w Piotrkowie Trybunalskim.
Zbliża się 80. rocznica powstania getta w Piotrkowie. Weź udział w obchodach przygotowanych przez mediatekę
8 października minie 80 lat od utworzenia przez hitlerowców getta żydowskiego w Piotrkowie. Pierwszego getta w okupowanej Europie. W ramach obchodów tej rocznicy Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim organizuje wydarzenie pn. „Granice pamięci”.
Uczyć jak walczyć, czy jak do walki nie dopuścić?
Druga wojna światowa kosztowała kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. To wiemy z książek, filmów, opowieści. A czy czegoś nas nauczyła?
Mniej znane zdjęcia czyli niemieccy okupanci w Piotrkowie
W wielu prywatnych archiwach na terenie Europy zachowały się zdjęcia przedstawiające okupowany Piotrków. Fotografie przedstawiają niemieckich żołnierzy na ulicach naszego miasta, przed charakterystycznymi piotrkowskimi budynkami, kościołami czy obiektami użyteczności publicznej, w wielu przypadkach zniszczonymi przez naloty Luftwaffe w pierwszych dniach pamiętnego września 1939 roku.
02.09.2019 08:12
Historia Pojazdu
Nie każdy z nas może pozwolić sobie, by swoje wymarzone auto kupić prosto z salonu. Najczęściej kupujemy używany samochód i w sumie nie ma w tym żadnego problemu, przynajmniej póki coś się w nim nie zepsuje. Ale jak to? Sprzedawca zapewniał, że był pierwszym właścicielem, a pojazd sam w sobie jest bezwypadkowy. Może się zdarzyć, że osoba sprzedająca nam auto nie była z nami do końca szczera.
Wspomnienia dramatycznych wydarzeń. Uroczystości w Sulejowie
Zbliżają się obchody 80. rocznicy bombardowania Sulejowa, które miało miejsce na samym początku wojny, 4 września 1939 roku. W związku z tym Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sulejowie Bartoszem Borkowskim zapraszają mieszkańców: miasta i gminy Sulejów, powiatu piotrkowskiego, woj. łódzkiego w szczególności świadków tamtych tragicznych wydarzeń do udziału w obchodach.
Muzeum w Polichnie zaprasza uczniów
W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Oddział Muzeum w Polichnie przygotował ofertę edukacyjną dla szkół. Propozycja dotyczy zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz udziału w lekcjach muzealnych.
Wrzesień 1939 we wspomnieniach tych, co przeżyli
– Ranni leżeli wszędzie, jedni na siennikach, inni na rzuconej naprędce na podłogę kopce siana. Było ich pełno nawet na szpitalnym korytarzu. Żołnierzy i cywilów. On, młody żołnierz z pułku grodzieńskiego, który walczył na Longinówce, skonał przy mnie krzycząc: – Mamo!
Dokładnie 80 lat temu powstało Getto w Piotrkowie Trybunalskim. Największa zbrodnia w historii miasta
Z prawie 28 tysięcy osób przeżyło niespełna dwa tysiące. Ginęli z głodu, chorób, wycieńczenia, pracy ponad siły i w ulicznych egzekucjach. Część tych, którym w jakiś sposób udało się przetrwać nieludzkie warunki getta straciła życie w obozach zagłady. Z relacji nielicznie ocalałych wyłania się wstrząsający obraz najtragiczniejszych czterech lat w dziejach Piotrkowa Trybunalskiego. 8 października minie 80 lat od utworzenia w trybunalskim grodzie przez hitlerowców getta żydowskiego.
Bitwa pod Piotrkowem Trybunalskim 5-6 IX 1939
Główne kierunki natarcia niemieckich sił były znane polskim strategom na rok przed wybuchem wojny. Liczono się, że Niemcy będą nacierać na Warszawę od strony północnej (wzdłuż Noteci i Wisły|), oraz od południa przez Piotrków.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat