Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o starszym panu z siwą brodą, który dwa razy w roku rozdaje grzecznym dzieciom prezenty. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju, który bezapelacyjnie został symbolem Świąt Bożego Narodzenia.
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie w ramach „Akademii Niepodległości”. Tym razem słuchacze będą mogli wysłuchać wykładu dr. Macieja Hubki (pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim) „Od wileńskiej wyprawy po ukraińskie stepy – nietypowi sojusznicy w wojnie polsko-bolszewickiej”.
Za udział w akcji „Szkoła pamięta” podstawówka z Ręczna w powiecie piotrkowskim otrzymała podziękowania od ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Młodzież z Piotrkowa i regionu rywalizowała dziś w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w konkursie „Wawel w Piotrkowie. Jagielloński ośrodek władzy 1388-1567. Jubileusz 500-lecia Zamku Królewskiego w Piotrkowie". W zmaganiach liczyła się przede wszystkim wiedza historyczna.
Przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego odsłonili odtworzoną tablicę na ścianie budynku dawnej Szkoły Polskiej, która upamiętnia udział młodzieży piotrkowskiej w strajku szkolnym w 1905 r.
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek w Piotrkowie odbyły się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.
11 listopada 1918 to dzień, gdy po latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Polacy przyjęli tę datę, choć wielu historyków i polityków uważa, że powinniśmy świętować np. 7 października. Dlaczego nasze narodowe święto to 11 listopada?
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową wystawą „Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości. Legiony Polskie w Piotrkowie 1914-1917”. Ekspozycja pokazuje rolę Piotrkowa w okresie I wojny światowej jako prężnego ośrodka niepodległościowego, którego filarem były Legiony Polskie.
Podczas II wojny światowej Sulejów został zniszczony w ok. 80 - 90%, reparacje wojenne od Niemiec, o których podczas kampanii tyle mówili politycy PiS, mogłyby więc pokryć choć część strat sulejowian.