Artykuły do tagu: historia

Kim był święty Mikołaj?
Na pewno każdy z nas nie raz słyszał o starszym panu z siwą brodą, który dwa razy w roku rozdaje grzecznym dzieciom prezenty. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju, który bezapelacyjnie został symbolem Świąt Bożego Narodzenia.
03.12.2019 16:26
Mistrzowie miotły
Profesja ta nie należała ani do wdzięcznych ani dobrze opłacanych. Nie cieszyła się również specjalnym uznaniem piotrkowian. O jej przedstawicielach, choć dbali oni o porządek na miejskich placach i ulicach, wokół posesji i w zaułkach, z drwiną mawiano „mistrzowie miotły” i pogardliwie nazywano ich struplami. Na co dzień nosili niebieskie bluzy i specjalnie oznakowane blaszkami czapki…
O nietypowych sojusznikach w wojnie polsko-bolszewickiej. IPN zaprasza na wykład
Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi zaprasza na kolejne spotkanie w ramach „Akademii Niepodległości”. Tym razem słuchacze będą mogli wysłuchać wykładu dr. Macieja Hubki (pracownika Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim) „Od wileńskiej wyprawy po ukraińskie stepy – nietypowi sojusznicy w wojnie polsko-bolszewickiej”.
Szkoła z Ręczna dostała podziękowania od ministra
Za udział w akcji „Szkoła pamięta” podstawówka z Ręczna w powiecie piotrkowskim otrzymała podziękowania od ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego.
Historyczne zmagania w piotrkowskiej Filii UJK
Młodzież z Piotrkowa i regionu rywalizowała dziś w piotrkowskiej Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w konkursie „Wawel w Piotrkowie. Jagielloński ośrodek władzy 1388-1567. Jubileusz 500-lecia Zamku Królewskiego w Piotrkowie". W zmaganiach liczyła się przede wszystkim wiedza historyczna.
Pamiątkowa tablica znów wisi na ścianie dawnej Szkoły Polskiej
Przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego odsłonili odtworzoną tablicę na ścianie budynku dawnej Szkoły Polskiej, która upamiętnia udział młodzieży piotrkowskiej w strajku szkolnym w 1905 r.
101 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Uroczystości w Piotrkowie
11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek w Piotrkowie odbyły się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.
Dlaczego Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada?
11 listopada 1918 to dzień, gdy po latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Polacy przyjęli tę datę, choć wielu historyków i polityków uważa, że powinniśmy świętować np. 7 października. Dlaczego nasze narodowe święto to 11 listopada?
Muzeum przypomina o Legionach Polskich w Piotrkowie
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową wystawą „Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości. Legiony Polskie w Piotrkowie 1914-1917”. Ekspozycja pokazuje rolę Piotrkowa w okresie I wojny światowej jako prężnego ośrodka niepodległościowego, którego filarem były Legiony Polskie.
„Strat w ludziach nie sposób wycenić!” Burmistrz Sulejowa o reparacjach wojennych
Podczas II wojny światowej Sulejów został zniszczony w ok. 80 - 90%, reparacje wojenne od Niemiec, o których podczas kampanii tyle mówili politycy PiS, mogłyby więc pokryć choć część strat sulejowian.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat