11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W poniedziałek w Piotrkowie odbyły się oficjalne uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.
11 listopada 1918 to dzień, gdy po latach zaborów odzyskaliśmy niepodległość. Polacy przyjęli tę datę, choć wielu historyków i polityków uważa, że powinniśmy świętować np. 7 października. Dlaczego nasze narodowe święto to 11 listopada?
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z plenerową wystawą „Piotrkowskimi ścieżkami do niepodległości. Legiony Polskie w Piotrkowie 1914-1917”. Ekspozycja pokazuje rolę Piotrkowa w okresie I wojny światowej jako prężnego ośrodka niepodległościowego, którego filarem były Legiony Polskie.
Podczas II wojny światowej Sulejów został zniszczony w ok. 80 - 90%, reparacje wojenne od Niemiec, o których podczas kampanii tyle mówili politycy PiS, mogłyby więc pokryć choć część strat sulejowian.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim uroczyście otwarto w czwartek wystawę o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, przygotowaną przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zwiedzania wystawy „Dzieje i zagłada gminy żydowskiej w Piotrkowie”, zorganizowanej w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą utworzenia pierwszego getta w okupowanej Europie.
Około 350 osób wzięło udział w wydarzeniu „Granice pamięci” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji zbliżającej się rocznicy powstania getta w Piotrkowie Trybunalskim.
8 października minie 80 lat od utworzenia przez hitlerowców getta żydowskiego w Piotrkowie. Pierwszego getta w okupowanej Europie. W ramach obchodów tej rocznicy Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim organizuje wydarzenie pn. „Granice pamięci”.
Druga wojna światowa kosztowała kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. To wiemy z książek, filmów, opowieści. A czy czegoś nas nauczyła?
W wielu prywatnych archiwach na terenie Europy zachowały się zdjęcia przedstawiające okupowany Piotrków. Fotografie przedstawiają niemieckich żołnierzy na ulicach naszego miasta, przed charakterystycznymi piotrkowskimi budynkami, kościołami czy obiektami użyteczności publicznej, w wielu przypadkach zniszczonymi przez naloty Luftwaffe w pierwszych dniach pamiętnego września 1939 roku.