1 sierpnia o godz. 17.00 w całym mieście zawyją syreny. Będzie to hołd dla bohaterów walczących o wolność ojczyzny w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Trwają przygotowania do uroczystości związanych z nadaniem piotrkowskiej Farze tytułu „bazyliki mniejszej”. Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim przygotowało w związku z tym dwie wystawy planszowe o tematyce związanej z historią kościoła św. Jakuba Apostoła oraz odbywającymi się tam przed laty synodami duchowieństwa.
„Kolejowej Grupy Sabotażowej Orzeł" – taką nazwę wybrano dla skweru usytuowanego u zbiegu ulic Słowackiego i Polskiej Organizacji Wojskowej w Piotrkowie Trybunalskim.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza wszystkich miłośników historii do uczestnictwa w XII Międzynarodowym Dniu Archiwów, realizowanym w tym roku pod wspólnym, ogólnopolskim hasłem: „Nie szukaj – znajdź w archiwach! nowa odsłona serwisu szukajwarchiwach.gov.pl”. Piotrkowskie obchody święta archiwów i archiwistów odbędą się 8 czerwca (sobota) od 12.00 do 19.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Toruńskiej 4.
„Proszę Państwa, czwartego czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – to będzie jedna z najczęściej przypominanych dzisiaj wypowiedzi. Autorką jest Joanna Szczepkowska, ale czy wszyscy podzielają jej zdanie? Poseł Robert Telus raczej nie.
To, co w czerwcu 1992 roku wydawało się próbą, a może nawet zabawą, stało się – nie bójmy się tego słowa – instytucją. Piotrkowskie radio kończy 27 lat.
Gdyby istniał, 22 maja świętowałby 110. rocznicę powstania. Klub Sportowy Concordia był najstarszym klubem w Piotrkowie i należał także do grona najstarszych klubów sportowych w regionie łódzkim. Nawet słynny ŁKS został zarejestrowany oficjalnie trzy miesiące później. Przez ponad wiek działalności Concordia wychowała setki sportowców, nie tylko w dziedzinie piłki nożnej.
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do udziału w kolejnej edycji „Nocy Muzeów”. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00 w sobotę 18 maja. Goście placówki przy Placu Zamkowym 4 będą mogli m.in. uczestniczyć w grze plenerowej „Śladami Indiany Jonesa” czy pikniku historycznym w wykonaniu Grupy Historyczno-Edukacyjnej „Szare Szeregi”.
VI historyczny piknik rodzinny był niedzielną propozycją pracowników i studentów UJK w Piotrkowie oraz zaproszonych przez nich gości. Dla wszystkich odwiedzających przygotowano między innymi turniej łuczniczy, turniej średniowiecznych gier, warsztaty dawnego rzemiosła, obozowisko polskiego rycerstwa i szlachty z XVII wieku czy wystawę kultowych samochodów z epoki PRL.
Dokładnie trzydzieści lat temu w Piotrkowie miał miejsce ostatni tak liczny pochód pierwszomajowy. Kilka tygodni później zmieniło się wszystko.