Artykuły do tagu: historia

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Piotrkowie Trybunalski odbędą się z tej okazji koncert, msza święta i Bieg Tropem Wilczym. Główne uroczystości zaplanowano na 3 marca.
17.02.2019 08:13
Po co nam archiwum?
Po co w ogóle są archiwa? Kto najczęściej z nich korzysta? Dlaczego w tym piotrkowskim nie znajdziemy informacji na temat Bitwy pod Grunwaldem? O to wszystko – w setną rocznicę Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim – pytamy dyrektora tej placówki dr. Tomasza Matuszaka.
Licealiści pamiętają o ważnych rocznicach
W IV Liceum Ogólnokształcącym im. Generała Stefana Roweckiego "Grota" w Piotrkowie Trybunalskim uczczono 77. rocznicę utworzenia Armii Krajowej.
3 marca pobiegną Wilczym Tropem
Bieg Tropem Wilczym odbędzie się w Piotrkowie Trybunalskim 3 marca 2019 r. Cel imprezy to upamiętnienie tzw. żołnierzy wyklętych.
1918 metrów na stulecie niepodległości
Bieg upamiętniający setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w piątek na boisku sportowym piotrkowskiej Filii UJK.
Dzwon Warneńczyka ponownie zabrzmiał w Piotrkowie
W sobotę, punktualnie o 18, w kościele farnym w Piotrkowie rozległo się 9 uderzeń dzwonu Władysława III Warneńczyka. Było to symboliczne uczczenie rocznicy śmierci władcy Polski, ale też element obchodów stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Dzwon będzie bił codziennie o 18.
11 listopada 1918. Czas radości i nadziei
Ten dzień dla większości Polaków oznaczał olbrzymią radość – kraj odzyskiwał niepodległość. Odzyskiwał, bo nadal trzeba było o nią walczyć. Ale 11 listopada 1918 roku myślano tylko o tym, że po latach zaborów Polska ponownie pojawi się na mapach Europy i świata.
Śladami Reymonta przez powiat piotrkowski
Spotkanie poświęcone Władysławowi Reymontowi odbyło się w zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szydłowie, które nosi imię tego wybitnego noblisty.
Ojciec i syn tworzą białą broń
Rodzinne interesy często cieszą się większym zaufaniem odbiorców niż usługi wielkich korporacji. Zwykle kojarzą się one np. z cukierniami z wieloletnią tradycją, ale bywają również zdecydowanie mniej typowe pomysły na stworzenie rodzinnej działalności. Jacek i Kacper Wojtysiakowie to ojciec i syn z gminy Lubochnia w powiecie tomaszowskim, których pasją jest tworzenie broni białej. Obaj przybliżyli nam tajniki swojego fachu.
W weekend gala walk rycerskich
W nadchodzący weekend Centrum Informacji Turystycznej i Uniwersytet Jana Kochanowskiego zapraszają na kolejną edycję pikniku historycznego Sąd Czartowski.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat