11 listopada na terenie gminy Aleksandrów odbyły się uroczystości upamiętniające 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Akcja pod hasłem "Niepodległość mamy we krwi" odbyła się w niedzielę, 13 listopada w Wolborzu. Oddano prawie 25 litrów tego cennego płynu.
„Wyobraźnią sięgać trzeba dalej niż do wyborów, wyżej niż stan konta w banku. Patriotyzm wymaga mądrości i odpowiedzialności…” - tak prezydent Krzysztof Chojniak mówił podczas piotrkowskich obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Czerwone maki na Monte Cassino", "My pierwsza brygada", "Białe róże" czy "O mój rozmarynie" i "Mury", to tylko część z utworów, które można było usłyszeć oraz zaśpiewać wraz z chórem w czwartkowe popołudnie w Centrum Idei ku Demokracji w Piotrkowie. Śpiewaniem pieśni patriotycznych zainaugurowano miejskie obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ponad pięćdziesięcioosobowy chór, soliści, piękne recytacje i historyczne fakty przedstawione przez lektorów, a to wszystko w plenerze. Tak wyglądały obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej - Curie w Piotrkowie Trybunalskim.
W poniedziałek w Gorzkowicach zainaugurowano patriotycznych tydzień, którego zwieńczeniem będą uroczystości Święta Niepodległości. Podczas pierwszego dnia wydarzeń nie zabrakło gości oraz biało-czerwonych symboli i artystycznych występów.
Obelisk upamiętniający 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości znajduje się w Gomulinie od 2018 roku. Ustawiono go przy strażnicy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej i Domu Ludowym, aby podkreślić wagę wydarzenia sprzed ponad wieku.
Mimo wojny, na co dzień mieszkają w Ukrainie. Tydzień temu, na zaproszenie Samorządu Województwa Łódzkiego przyjechały do Polski, do Spały. Na koloniach grają w piłkę, pływają, poznają nasze województwo i cieszą się dzieciństwem oraz bezpiecznymi wakacjami.
8 maja 1945 r. hitlerowskie Niemcy podpisały w Berlinie akt bezwarunkowej kapitulacji, który zakończył na kontynencie europejskim II wojnę światową, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości. Dziś mija 77 lat od tamtych wydarzeń. Pamięć o poległych za wolność Ojczyzny jest wciąż żywa.
W miniony weekend 14 listopada w Czarnocinie odbyły się uroczyste obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które stały się także okazją do poświęcenia nowo zakupionego dla jednostki OSP w Czarnocinie samochodu gaśniczo – pożarniczego.