20 stycznia 2025 roku Dorota Jankowska- burmistrz Sulejowa spotkała się z Mironem Ossowskim, dyrektorem Biura Ministra Infrastruktury, Mateuszem Balcerowiczem, wiceprezesem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie do spraw ochrony przed powodzią i suszą, Arturem Rychlewskim, dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Martą Matusiak, dyrektorem Zarządu Zlewni w Piotrkowie Trybunalskim, oraz jej zastępcą Piotrem Grabowskim w sprawie nowych inwestycji w obrębie Pilicy i Zalewu Sulejowskiego.
Co obejmują plany?
- odmulenie zbiornika sulejowskiego,
- przebudowę i budowę nowych wałów w okolicy Podklasztorza i ulicy Błonie,
- budowę podestów wzdłuż rzeki w Sulejowie,
- budowę marin i podestów w Barkowicach i Barkowicach Mokrych,
- budowę nowych ścieżek rowerowych, mostków, wieży widokowej i odbudowę elementów starego młyna na terenie tak zwanego Murowańca.
Pierwszy etap projektu, realizowanego przez pracowników Wód Polskich, już trwa i ma zostać sfinansowany z największego unijnego programu „FENIKS”.
- To jest kwestia kilku inwestycji na Zalewie Sulejowskim, w tym w strefie cofkowej. Poza tym planowany jest drugi etap ze środków Banku Światowego, polegający na odmuleniu czaszy zbiornika. Jesteśmy na etapie uzyskiwania odpowiednich decyzji administracyjnych i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jesteśmy otwarci na współpracę z jednostką samorządu terytorialnego i bardzo dziękujemy za deklarację pani burmistrz. Chcemy się wspierać w zakresie zarówno inwestycji, jak i bieżącego utrzymania, co jest niezwykle istotne. Obecnie trwają też konsultacje społeczne planów utrzymania wód i liczymy na to, że gmina Sulejów też zgłosi odpowiedni uwagi, które będą służyły także wykorzystaniu rekreacyjnemu rzeki Pilicy i Zalewu Sulejowskiego- przekazał Mateusz Balcerowicz.
Inwestycje finansowane ze środków unijnych mają się zakończyć w 2029 roku, a drugi etap tego ambitnego projektu ma zostać zakończony w 2033 roku. Wtedy infrastruktura turystyczno-rekreacyjna na brzegach Pilicy i Zalewu Sulejowskiego prawdopodobnie będzie wyglądać zupełnie inaczej.
Jak ważne było to spotkanie dla gminy?
- To było bardzo ważne spotkanie, ponieważ określiliśmy ramy naszej współpracy i elementy, co do których współpraca pomiędzy PGW Wody Polskie a gminą Sulejów może być zawiązana. To jest nie tylko kwestia współpracy w zakresie podstawowego utrzymania wód, ale również w zakresie kwestii perspektywicznej i niezwykle kluczowej, czyli makroniwelacji i rekultywacji zbiornika sulejowskiego. To są elementy, które będą decydowały o tym, jak drożna będzie rzeka, co z kolei będzie wpływało na kwestie powodziowe. I czy będziemy mogli żeglownie poruszać się również po terenach małego zalewu. Omówiliśmy zarówno etapowanie, jak i kwestię realizacji. Tymczasem my, w ramach rewitalizacji terenu sulejowskiej „polanki”, planujemy „otworzenie wody” dla ludzi. Musimy przywrócić tę funkcję. Chcemy istotnie wzmocnić turystycznie nasz region, w związku z tym potrzebujemy działań wspólnych. I te wspólne działania określiliśmy tak, żeby zaproponować Państwu pierwsze zmiany już w przyszłym roku. To nie tylko ten teren, ale też między innymi obszar murowańca, Barkowic. Planujemy tam wsparcie infrastruktury turystycznej, co do których finansowanie zewnętrznej w jakiejś części jest określone, ale nad całością projektów i wniosków jeszcze pracujemy. Wody Polskie w pełnym zakresie wspierają nasze zadania i oceniły je bardzo pozytywnie – podsumowała pani burmistrz.
Niebawem zamierzamy zawrzeć kolejne porozumienia dotyczące linii brzegowej -dodała Dorota Jankowska.