Aleja 3 Maja, wiodąca do Parku im. ks. J. Poniatowskiego to jedna z bardziej urokliwych piotrkowskich ulic. Została tak nazwana dla uczczenia 198. rocznicy uchwalenia pierwszej konstytucji w Europie. O jej dziejach od czasów, kiedy była główną i najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta i nosiła nazwę Alei Aleksandryjskiej oraz piotrkowianach zaangażowanych w tworzenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, przeczytacie w książce Pawła Kendry "Znam takie miejsca… Gawędy o ulicach i placach Piotrkowa Trybunalskiego”.
Po raz 229. obchodzimy rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Do jej dziedzictwa odwoływały się kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość i do dziś obok 11. listopada jest najważniejszym świętem patriotycznym w kraju. O znaczeniu pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, okolicznościach jej przegłosowania oraz osobach związanych z Piotrkowem i zaangażowanych w jej powstanie mówią piotrkowscy historycy.
Już od 1 maja, w Radiu STREFA FM Piotrków, będzie emitowany cykl audycji EDUKACJA HISTORIĄ ZABARWIONA, na podstawie książki „SULEJÓW HISTORYCZNY” autorstwa Katarzyny Myszkowskiej. Legendy, ciekawostki i historię Sulejowa czytał będzie Bartłomiej Kaźmierczak.
Badacze schyłku Polski szlacheckiej zgodnie wskazują, że epidemie przyczyniły się do upadku Pierwszej Rzeczypospolitej. Do rangi smutnego symbolu urasta ustanowienie w latach 1769-1770 przez Austrię pod pretekstem ochrony przed szalejącą w Rzeczypospolitej epidemią dżumy tzw. „kordonu sanitarnego”, obejmującego z początku starostwo spiskie, a później również czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie. Była to faktyczna aneksja części ziem polskich, dokonana długo jeszcze przed pierwszym rozbiorem.
Epidemia koronawirusa z roku 2020 nie jest dla historyka zjawiskiem wyjątkowym, ale zaledwie epizodem w długich dziejach zmagań człowieka z niewidzialnymi gołym okiem chorobami - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ponad 600 osób wzięło udział w kolejnej edycji Biegu Tropem Wilczym. Miłośnicy aktywności fizycznej wystartowali spod ronda Żołnierzy Wyklętych bo to właśnie ich pamięć chcieli tego dnia uczcić.
Msza święta, złożenie kwiatów i Bieg Tropem Wilczym – tak Piotrków Trybunalski uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbędą się w niedzielę, 1 marca.
Pracownicy Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na promocję książki dr. Tomasza Andrzeja Nowaka "Nekrologi piotrkowskiego Tygodnia 1873-1906". Wydawnictwo zainteresuje nie tylko miłośników przeszłości trybunalskiego grodu. Może okazać się też pomocna osobom z terenów dawnej guberni piotrkowskiej. Nekrologi pozostają wciąż źródłem informacji w badaniach genealogicznych i biografistyce zarówno dla zawodowych badaczy historii, jak też regionalistów, przewodników turystycznych i miłośników przeszłości.
Setne urodziny świętował 15 lutego 2020 r. podporucznik Józef Migasiński z Woli Krzysztoporskiej, uczestnik walk partyzanckich na Wileńszczyźnie, członek AK, a później żołnierz Wojska Polskiego. Gratulacje i życzenia z tej okazji złożyli panu Józefowi m.in. wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek, pracownicy USC, przedstawiciele KRUS i wojewody łódzkiego oraz członkowie rodziny.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie zaprasza na kolejny otwarty wykład w ramach cyklu "Grodzkie Spotkania z Historią". Tematyką spotkania będą święci i święta.