Obecnie prezentowane są dwie wystawy stałe: „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956”, oraz multimedialna wystawa w formie gry, której uczestnikami staja się zwiedzający. Ta ostatnia wystawa nosi tytuł: „Meandry historii. Z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”. Ponadto zwiedzający mogą obecnie zapoznać się też z czasową wystawą poświęconą piotrkowianom walczącym w powstaniu warszawskim.
Na wystawie „Walka o Rzeczpospolitą w latach 1939-1956” zgromadzono broń oraz umundurowanie żołnierza polskiego, a także dokumenty, zdjęcia oraz artefakty życia codziennego odzwierciedlające realia funkcjonowania piotrkowian w czasie okupacji niemieckiej, a następnie pierwszych lat powojennych. Wystawa w treści i formie jest nawiązaniem do wystaw tradycyjnych, na których podstawową rolę odgrywa eksponat będący medium przekazu treści wydarzeń z danego okresu historycznego.
Wystawa „Meandry historii. Z prądem czy pod prąd? Historia wskaże Ci drogę”, dzięki zastosowaniu sprzętu multimedialnego oraz odpowiednio dobranych eksponatów, zwiedzający uzyskuje możliwość skonfrontowania postaw i realiów wyborów, jakich na co dzień musieli dokonywać zwykli ludzie chcący przeżyć, walczyć, albo przetrwać za cenę nieetycznego postępowania.
Umożliwia to zwiedzającym postrzeganie II wojny światowej nie z perspektywy dat ale przez pryzmat dylematów zwykłego człowieka, który niejednokrotnie stawał wobec wyborów decydujących o życiu bądź śmierci jego i jego najbliższej rodziny.
- Proponowana tematyka lekcji obejmuje:
- Życie codzienne pod okupacją niemiecką.
- Propaganda niemiecka podczas II wojny światowej i metody jej zwalczania.
- Uzbrojenie Wojska Polskiego w II Rzeczpospolitej.
- Rola Piotrkowa i piotrkowian w kształtowaniu się struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
Istotnym aspektem tej oferty jest powiązanie historii najnowszej z dziejami regionu, które może stać się podstawą kształtowania postaw lokalnego patriotyzmu oraz wzbudzenia dumy z chlubnych kart historii naszego kraju i miasta.
Lekcje pozostają tematycznie związane z narracją wystaw, a udział w nich daje uczestnikom niepowtarzalną szansę zapoznania się z ciekawymi, choć trudnymi aspektami najnowszej historii Polski. Jest to swoista możliwość kontaktu z „żywą historią”, nie tylko poprzez obserwację, ale również przez dotknięcie wybranych eksponatów, czy też zapoznania się z umundurowaniem żołnierza polskiego. Zakres tematyczny oraz środki dydaktyczne użyte w toku danej jednostki lekcyjnej dostosowane są do grup wiekowych.
Zajęcia realizowane będą już od 3 września 2019 r. po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. Muzeum czynne jest we wtorki, środy, czwartki i soboty od godziny 10.00 do 16.00. W niedzielę od godziny 10.00 do 15.00, a w piątek do godziny 17.00. Wstęp do Muzeum jest nieodpłatny. Szczegółowych informacji udziela kierownik Oddział Muzeum w Polichnie, dr Małgorzata Piotrowska: tel.: 508-691-333, mail: muzeumpolichno@op.pl