Obchody 80. rocznicy akcji pod Czarnocinem odbyły się we wtorek przy obelisku przy ulicy Kolejowej w Czarnocinie.
Główne kierunki natarcia niemieckich sił były znane polskim strategom na rok przed wybuchem wojny. Liczono się, że Niemcy będą nacierać na Warszawę od strony północnej (wzdłuż Noteci i Wisły), oraz od południa przez Piotrków.
Mieszkańcy gminy Rozprza i powiatu piotrkowskiego spotkali się w niedzielne południe, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz pamięć o Bitwie o Szosę Piotrkowską we wrześniu 1939 roku.
W Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. W programie obchodów znalazły się m.in. okolicznościowe przemówienia, składanie pamiątkowych wieńców, a wszyscy obecni mogli usłyszeć głos samego generała Czyżewskiego, zarejestrowany podczas jednego z powojennych wywiadów.
Zbliżają się obchody 80. rocznicy bombardowania Sulejowa, które miało miejsce na samym początku wojny, 4 września 1939 roku. W związku z tym Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sulejowie Bartoszem Borkowskim zapraszają mieszkańców: miasta i gminy Sulejów, powiatu piotrkowskiego, woj. łódzkiego w szczególności świadków tamtych tragicznych wydarzeń do udziału w obchodach.
W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, Oddział Muzeum w Polichnie przygotował ofertę edukacyjną dla szkół. Propozycja dotyczy zwiedzania wystaw stałych i czasowych oraz udziału w lekcjach muzealnych.
Jak co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. To z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości zapraszają wójt, radni Rady Gminy oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.
Powiat piotrkowski pamięta o mieszkańcach wsi zamordowanych podczas II wojny światowej. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, czyli nowo ustanowione święto państwowe obchodzono także w naszym regionie. Z tej okazji w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja naukowa poświęcona historii chłopów zaangażowanych w walkę zbrojną lub pomoc partyzantom.
Na placu po byłym przedszkolu podczas prac związanych z rewitalizacją robotnicy natknęli się na niewypał z II wojny światowej. Jest to granat RPG-40 produkcji rosyjskiej.
We wtorek w Sulejowie odbył się Pierwszy Apel Pamięci zorganizowany przez Stowarzyszenie Młody Sulejów dla Pokoleń w 73. rocznicę bombardowania miasta. Spotkanie rozpoczęto minutą ciszy, którą zgromadzeni uczcili pamięć sulejowian poległych we wrześniu 1939 roku.