Okres jesienno-zimowy począwszy od 1578 roku, przez kolejnych 214 lat dla Piotrkowa był czasem obrad Trybunału koronnego. Wówczas to sędziowie świeccy i duchowni, zjeżdżali do miasta „po świętym Marcinie”, aby rozpatrywać sporne sprawy aż do „kwietnej niedzieli”.
Do tych ważnych dla dziejów Piotrkowa wydarzeń nawiązuje prezentowana w styczniu na parkanie kościoła farnego przy Krakowskim Przedmieściu 1. plenerowa wystawa prezentowana przez Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim. Na pięciu planszach, w formie ilustrowanego kalendarium, zaprezentowane zostały istotne wydarzenia związane z sesjami Trybunału Koronnego. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie w piotrkowskiej farze począwszy od 1578 roku odbywały się uroczyste nabożeństwa rozpoczynające i kończące sesje Trybunału Koronnego. Prezentacja ukazuje informacje o najgłośniejszych procesach trybunalskich oraz pamiątkach związanych z tym jakże ważnym w dziejach miasta okresem.
W siedzibie Muzeum, przy pl. Zamkowym 4, można zobaczyć natomiast pamiątki związane z okresem trybunalskim. Pośród starodruków i archiwaliów prezentowana jest mezzotinta ofiarowana za zasługi położone w kwestii praworządności sędziemu Trybunału Koronnego Kacprowi Grotowskiemu. Datowana na połowę XVIII wieku grafika przedstawiająca Pokłon Trzech Króli, jest jedną z niewielu zachowanych pamiątek związanych z okresem trybunalskim, które przetrwały do naszych czasów.
Muzeum czynne jest codziennie od 10.00 do 18.00 z wyjątkiem poniedziałków i dni poświątecznych. W niedzielę na wszystkie ekspozycje wstęp jest bezpłatny.