W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów każdy miłośnik wirtualnych rozgrywek będzie mógł zapoznać się z wystawą pt.: "Historia polskich gier wideo" Przygotowali ją studenci z Akademii Piotrkowskiej, III roku historii, w ramach przedmiotu "Historia muzealnictwa".
Muzeum Marcepanów mieści się w samym centrum Piotrkowa Trybunalskiego, tuż przy Rynku Trybunalskim. Pomysł na utworzenie takiego miejsca zrodził się w 2014 roku na spotkaniu Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego im. Zygmunta I Starego, działającego przy filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Wziął się z faktu, że patron Bractwa był miłośnikiem marcepana i właśnie jego powstawanie postanowiono upamiętnić.
Sobotnie wydarzenia z okazji Nocy Muzeów skłoniły wiele osób, by odwiedzić piotrkowskie muzea. Stałe i czasowe wystawy zostały tego dnia wzbogacone także pokazami. Na Rynku Trybunalskim można było zobaczyć rekonstrukcje dawnych zawodów, a przy Zamku zapoznać się z dawnymi egzemplarzami broni.
„Muzeum Marcepanów – kulinarna przeszłość i teraźniejszość”, „Piotrkowskie legendy w sieci”, "II Festiwal Sztuki Muzycznej", "Przestrzeń otwarta/zamknięta. Cykl wystaw wirtualnych" oraz „Piotrków, którego nie znacie” to piotrkowskie projekty, które w czasie pandemii otrzymają wsparcie z programu pomocowego „Kultura w sieci”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, a sfinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomniane projekty są jednymi z 1182 z całego kraju, jakie otrzymają dotację. Łącznie do NCK wpłynęły 5984 wnioski.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie zaprasza na kolejny otwarty wykład w ramach cyklu "Grodzkie Spotkania z Historią". Tematyką spotkania będą święci i święta.
Już w najbliższą środę, 10 lipca, Uniwersytet Jana Kochanowskiego Filia w Piotrkowie i Muzeum Marcepanów zapraszają na wyjątkową wystawę poświęconą czekoladzie. Początek wydarzenia zaplanowano na godzinę 11.00 w siedzibie muzeum przy ulicy Grodzkiej.
Miłośnicy dziejów Piotrkowa Trybunalskiego już w najbliższy czwartek będą mogli wysłuchać wykładu dotyczącego powstania pierwszych klasztorów na terenie naszego miasta. Na "Grodzkie spotkania z historią" zapraszają pracownicy piotrkowskiej filii UJK imienia Jana Kochanowskiego.