Advertisement

Piotrkowscy beneficjenci programu „Kultura w sieci”

ePiotrkowKraj Wtorek, 19 maja 202031711
„Muzeum Marcepanów – kulinarna przeszłość i teraźniejszość”, „Piotrkowskie legendy w sieci”, "II Festiwal Sztuki Muzycznej", "Przestrzeń otwarta/zamknięta. Cykl wystaw wirtualnych" oraz „Piotrków, którego nie znacie” to piotrkowskie projekty, które w czasie pandemii otrzymają wsparcie z programu pomocowego „Kultura w sieci”, zorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, a sfinansowanego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspomniane projekty są jednymi z 1182 z całego kraju, jakie otrzymają dotację. Łącznie do NCK wpłynęły 5984 wnioski.

Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika, Fundacja "Wyciągamy Dzieci z Bramy- Integracja Pokoleń", Ośrodek Działań Artystycznych oraz Miejski Ośrodek Kultury zostały beneficjentami programu Narodowego Centrum Kultury pn. „Kultura w sieci”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łącznie piotrkowskie projekty zgłoszone do programu otrzymają 236 tys. zł dofinansowania. Warto wspomnieć, iż o dotację ubiegały się 5984 podmioty – instytucje, stowarzyszenia czy fundacje z całego kraju. Pozytywnie rozpatrzono 1182 projekty. Nabór wniosków trwał od 3 do 21 kwietnia.

 

 


Najwięcej, bo aż 84 tys. zł otrzyma Miejska Biblioteka Publiczna na realizację projektu „Piotrkowskie legendy w sieci”. Na bazie pięciu legend dotyczących naszego miasta piotrkowska biblioteka opracuje grę przeglądarkową. Jak wyjaśniają pomysłodawcy projektu odkrywanie historii Piotrkowa przez graczy będzie urozmaicone minigrami typu puzzle czy quizy, które będą skłaniać do interakcji i twórczego myślenia. Wśród zaplanowanych do wykorzystania multimediów znajdą się między innymi interaktywna mapa miasta, animacje, galeria zdjęć, wirtualny spacer, czy prezentacja. Wykonane zostaną także nagrania lektorskie. Co ważne gra ta zostanie osadzona w środowisku platformy Mediateki 800-lecia, a tym samym stanie się ona ogólnodostępna za pośrednictwem jej strony internetowej.

64 tys. zł trafi z kolei do Miejskiego Ośrodka Kultury, który będzie realizował projekt „Piotrków, którego nie znacie”, będący kontynuacją znanego piotrkowianom cyklu telewizyjnych programów historycznych prowadzonych przez Leszka Józefackiego i Stanisława Piotra Gajdę w Telewizji Piotrków. Tym razem w nieco zmienionej formule, w sposób nietuzinkowy widzowie będą mogli zapoznać się z najcenniejszymi historycznie i kulturowo obiektami 800-letniego Piotrkowa, które zawierają wiele interesujących, czasem wręcz zaskakujących miejsc. Kolejne odcinki programu, realizowane w ramach dotacji, będą udostępnione w Internecie, jak i emitowane ww. Telewizji Piotrków.

Także Ośrodek Działań Artystycznych może pochwalić się pozytywnie ocenionym projektem - 38 tys. zł trafi do tej piotrkowskiej instytucji promującej sztukę na realizację cyklu wystaw wirtualnych pod nazwą "Przestrzeń otwarta/zamknięta". Czwartą pod względem wielkości kwotę dofinansowania otrzyma założona przez Jacka Sokalskiego Fundacja "Wyciągamy Dzieci z Bramy - Integracja Pokoleń" na zorganizowanie "II Festiwalu Sztuki Muzycznej" - 33 tys. zł.Projekt ten obejmuje między innymi koncert pt. „Sto lat polskiej piosenki”, prezentujący utwory z okresu od lat 20. minionego wieku do czasów współczesnych, nagrany a później retransmitowany ze studia nagrań czy cykl audycji internetowych –„Z Piotrkowa na sceny świata”. Natomiast Piotrkowskie Bractwo Akademickie, związane z Instytutem Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego Fili w Piotrkowie, otrzyma 17 tys. zł na projekt „Muzeum Marcepanów – kulinarna przeszłość i teraźniejszość”. Celem tego projektu będzie między innymi zdigitalizowanie zrealizowanych i zaplanowanych wystaw oraz przygotowywanie licznych warsztatów i wykładów w zlokalizowanym na piotrkowskiej Starówce Muzeum Marcepanów.

 

Warto jeszcze wspomnieć, iż z naszego regionu także Miejski Dom Kultury w Radomsku otrzyma wsparcie w ramach programu „Kultura w sieci”. Złożony przez MDK projekt „Kultura ma głos” otrzyma 15 tys. zł dotacji.

 


Program „Kultura w sieci”, jak czytamy na stronie internetowej NCK, ma na celu wsparcie artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na trwającą epidemię nie mogą realizować swojej twórczości artystycznej w dotychczasowej formie. Środki te – w łącznej kwocie 80 mln zł (60 mln zł przeznaczono na program dotacyjny i 20 mln zł na program stypendialny) mają być przeznaczone na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub prezentacji jej efektów w elektronicznych kanałach komunikacji, przede wszystkim w Internecie. Z udzielonych dotacji realizowane będą projekty upowszechniające dorobek kultury i zwiększające obecność kultury w życiu społecznym, dostępne on-line, jak również inicjatywy umożliwiające odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci. Jak wyjaśnia MKiDN uruchomienie programu „Kultura w sieci” było możliwe dzięki wejściu w życie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, tzw. Tarczy Antykryzysowej.


Wśród podmiotów, które otrzymały dotację znalazły się tak znane instytucje czy stowarzyszenia z Polski jak: Związek Artystów Scen Polskich, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Opera Krakowska, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Sinfonia Varsovia, Fundacja im. Zbigniewa Wodeckiego czy Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury.

 


Agawa


Zainteresował temat?

4

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)19.05.2020 20:11

Potrafili szybko rozpatrzyć ponad 6 tys. wniosków. A w Warszawie dalej 5%

21


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat