Znajdują się tam materiały, dzięki którym dowiemy się jak tamten okres wyglądał m.in. na ziemi piotrkowskiej. - Warto wymienić odezwę z 5 listopada 1918 roku komendanta wojsk polskich w Piotrkowie, z której wnioskować możemy, że okres zaborów w mieście skończył się 1 listopada. Warto też powiedzieć o opasce członka funkcjonującej wtedy Straży Bezpieczeństwa, Fabiana Kowalskiego. Był on też działaczem "Sokoła" i niepodległościowcem. Mamy też zbiorową fotografię wszystkich członków piotrkowskiej straży obywatelskiej z 1914 roku. A to tylko niektóre przedmioty związane z naszym regionem i odzyskaniem niepodległości przez Polskę - mówi dr Aleksy Piasta, kierownik działu informacji Archiwum Państwowego w Piotrkowie.
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim na przestrzeni ostatnich lat zrealizowało wiele przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie dziejów polskich dążeń niepodległościowych – zarówno powstań narodowych jak i polskiego czynu zbrojnego doby I wojny światowej. Wiele uwagi poświęcono obchodzonej w 2018 r. 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś obecnie prowadzone są prace związane z zagadnieniami walk o utrzymanie niepodległości i określenie granic – co wiąże się z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Liczne wystawy i wydawnictwa opracowane przez piotrkowskie archiwum w ostatnich latach zawsze ukazują wspomniane wydarzenia z perspektywy dziejów Piotrkowa oraz szerzej rozumianego regionu. Z efektami tych prac można zapoznać się również on-line, poprzez stronę internetową archiwum, na której dostępne są nieodpłatnie barwne wystawy i książki (do pobrania m.in. w formacie pdf). Dzięki temu można zapoznać się z bogactwem dziejów Piotrkowa również w dobie pandemii i kwarantanny.
Instytucja w tym momencie przez epidemię nie udostępnia co prawda dokumentów bezpośrednio, ale swoje sprawy można załatwiać zdalnie. Za pomocą Internetu można też zapoznać się z projektami przygotowanymi przez archiwistów. Poniżej kilka z nich, wystarczy kliknąć na tytuł: