Setna rocznica uchwalenia konstytucji marcowej

Kraj Wtorek, 16 marca 20215
17 marca 1921 roku Sejm Ustawodawczy tekst konstytucji przyjął przez aklamację. Składała się ze 126 artykułów, podzielonych na 7 rozdziałów. W Polsce obowiązywała do 1935 roku, gdy zastąpiła ją konstytucja kwietniowa.
gmach Sejmu przed 1928 r. gmach Sejmu przed 1928 r.

“Marszałek ogłasza przyjęcie ustawy” - czytamy w “Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” z 19 marca 1921 roku. “W tej chwili w loży ukazuje się Naczelnik Państwa (Józef Piłsudski - przyp. aut.). Cała izba wita Go burzą oklasków za to, że nieugiętą wolą sprawił, iż Sejm Ustawodawczy został powołany do życia natychmiast po wznowieniu państwowości polskiej. Marszałek ogłosiwszy przyjęcie konstytucji, przemawia okolicznościowo, podnosząc wielkość dzieła dokonanego”.  

 

Konstytucja polska została jednak uchwalona stosunkowo późno. W większości krajów ustawy zasadnicze uchwalano w 1919 czy 1920 roku.   W ustawie tej przyjęto monteskiuszowski podział władz na ustawodawczą (parlament), wykonawczą (prezydent i rząd) i sądowniczą (niezawisłe sądy). Cechą charakterystyczną konstytucji marcowej było przyznanie władzy ustawodawczej zdecydowanej przewagi nad wykonawczą. Zgodnie z ustawą jedynie sejm mógł decydować o najistotniejszych dla państwa kwestiach. To później było m.in. przyczyną zmiany konstytucji, bowiem te ustalenia nie pasowały Józefowi Piłsudskiemu, za sprawą którego w 1926 dokonano tzw. noweli sierpniowej wzmacniając “nogę” wykonawczą.  

 

Konstytucja marcowa składała się ze 126 artykułów, podzielonych na 7 rozdziałów: I. Rzeczpospolita II. Władza Ustawodawcza III. Władza Wykonawcza IV.  Sądownictwo V.  Powszechne obowiązki i prawa obywateli VI.  Postanowienia ogólne, dotyczące procedury zmiany ustawy zasadniczej VII. Postanowienia przejściowe  

 

W myśl konstytucji sejm składał się z 444 posłów a senat ze 111. Konstytucja zaczęła obowiązywać 1 czerwca 1921 roku. Jednakże część jej postanowień wprowadzono w życie dopiero pod koniec 1922 roku po przeprowadzeniu wyborów zgodnie z nowo uchwaloną ordynacją wyborczą oraz po wyborze prezydenta. Ustrój przewidziany w ustawie zasadniczej zaczął w pełni funkcjonować 14 grudnia 1922 roku tj. w dniu złożenia przez Józefa Piłsudskiego jako Naczelnika Państwa władzy na ręce Gabriela Narutowicza.  

 

2 sierpnia 1926 roku sejm zmienił konstytucję. Była to tzw. nowela sierpniowa. Prezydent otrzymał prawo przedterminowego rozwiązania, na wniosek rządu, sejmu i senatu, ale tylko raz z tego samego powodu. Otrzymał też prawo wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (dekretów), gdy sejm nie obradował lub na podstawie pełnomocnictw, gdy obradował. Zmiany te były konsekwencją przewrotu majowego.

 

Konstytucja obowiązywała do 1935 roku. 


Zainteresował temat?

4

2


Zobacz również

reklama

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

j. ~j. (Gość)17.03.2021 09:43

Była całkiem niezła Konstytucja Marcowa, ale niedługo potem zamach majowy i rządy autorytarne łącznie ze aresztowaniem działaczy opozycji, nawet wielce zasłużonych, takich, jak np. Witos i tzw. Konstytucja Kwietniowa sankcjonująca rządy autorytarne. Czyż byśmy dziś byli świadkami usilnych działań rządzących w celu urządzenia nam powtórki z rozrywki?...

54


Flixnet ~Flixnet (Gość)17.03.2021 15:02

Masoneria wszystko zniszczyła

20


Hykut ~Hykut (Gość)17.03.2021 07:35

O Polakach malo kto pomieta... Co to ta konstytucja ? Skoro i tak nie jest przestrzegana... Jeszcze by tego brakowalo zeby sobie nia tylek podcierali ci praworzadni

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat