Artykuły do tagu: getto

19.06.2023 10:30
Zmarł Ben Helfgott
W miniony piątek (16 czerwca) w wieku 93 lat zmarł – związany z Piotrkowem - sir Ben Helfgott, Żyd od lat mieszkający w Wielkiej Brytanii. Za zasługi dla tego kraju otrzymał tytuł szlachecki.
Potomkowie piotrkowskich Żydów świętują szabaton
W Piotrkowie Trybunalskim rozpoczął się w piątek (21.10.2022) Szabaton. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Potomków Piotrkow Association, a rozpoczęło się od spaceru pod hasłem "Żydowski Piotrków". Następnie na cmentarzu żydowskim zorganizowano ceremonię upamiętniającą ofiary okupacji niemieckiej.
Przeżyli prawdziwą gehennę
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Wykład i pokaz laserowy.
Około 350 osób wzięło udział w wydarzeniu „Granice pamięci” zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji zbliżającej się rocznicy powstania getta w Piotrkowie Trybunalskim.
Zbliża się 80. rocznica powstania getta w Piotrkowie. Weź udział w obchodach przygotowanych przez mediatekę
8 października minie 80 lat od utworzenia przez hitlerowców getta żydowskiego w Piotrkowie. Pierwszego getta w okupowanej Europie. W ramach obchodów tej rocznicy Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim organizuje wydarzenie pn. „Granice pamięci”.
Koncert pieśni żydowskich w Piotrkowie
W związku z 75. rocznicą likwidacji getta w Piotrkowie w środę w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się koncert pieśni żydowskich. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się: Olga Avigail Mieleszczuk (śpiew) i Grzegorz Bożewicz (akordeon).
GETTO- WSTRZĄSAJĄCE ŚWIADECTWO PAMIĘCI
Na początku było ich około 9 tysięcy, szybko jednak liczba ta wzrosła trzykrotnie. Ściśnięci we wschodniej dzielnicy miasta, na terenie który wcześniej zamieszkiwało 5-krotnie mniej ludności, żyli stłoczeni po kilkanaście osób na izbę w warunkach urągających wszelkiemu bytowi. Gdy padali z wycieńczenia na skutek pracy ponad siły dobijano ich bagnetami. Niemowlęta hitlerowcy palili w specjalnych miednicach ustawionych przed synagogą. Gdy nie ginęli w ulicznych egzekucjach i strzelaninach urządzanych przez gestapowców, zabijały ich epidemie i brak żywności. Dziennie z głodu umierało 30 osób…
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat