Klasztor i plebania to część z budynków, które miały być chronione zabudową obronną. Jednak mury same w sobie stanowią atrakcję turystyczną, dziś wykorzystywaną jako hotel, restaurację i spa. Jednak nie przeszkadza to w zwiedzaniu i poznawaniu historii tego miejsca.
W części zachowanych obwarowań zwraca uwagę brama wjazdowa i wyniesione ponad obmurowanie baszty. To baszta „opacka” wybudowana w drugiej połowie XIV wieku, baszta „muzyczna” – wybudowana około 1515 roku na planie koła o średnicy 6 m. W pomieszczeniach przylegających do baszty „muzycznej” w końcu XIX wieku mieścił się spichlerz i składnia browaru, a od północy ulokowano suszarnię. Jednak nie zachowała się do obecnych czasów. Kolejną basztę, zwaną „attykową”, zbudowano ok. 1540 r. na planie nieregularnego kwadratu. Początkowo miała dwie kondygnację i bramę w przyziemiu o szerokości 3 m. Po 1580 r. bramę zabudowano, a na początku XVII w. całą basztę poddano gruntownej przebudowie. Kolejna baszta, nosząca nazwę „rycerskiej” postawiona została na planie kwadratu, a wybudowano ją około 1560 r. Miała spełniać rolę wjazdu do opactwa. Od strony zabudowań do baszty tej przylegał XVIII-wieczny młyn konny, a resztki jego murów nadal pozostają widoczne i warto je odszukać podczas zwiedzania Podklasztorza. Jest jeszcze jedna baszta, zwana „mauretańską”, zbudowana na planie podkowy i widoczna jest od strony Pilicy. To najstarsza z baszt wzniesionych w tym miejscu, bo jej powstanie datowane jest na 1370 rok.
Wspomniana brama wjazdowa, zwana Bramą Krakowską stanowi obecnie wejście do części hotelowo-restauracyjnej. Pierwotnie nie pełniła takiej roli, bowiem główny wjazd do Klasztoru usytuowany był obok wspomnianej baszty „mauretańskiej”. W XVI wieku zamurowano wszystkie bramy i furty wejściowe prowadzące do opactwa, a pozostawiono jedynie przejazd pod basztą „krakowską”. W tamtym czasie, poza okutą dębową kratą wyposażona była w zwodzony most opuszczany na suchy rów otaczający całość zabudowań od strony północnej.
Warto tu wspomnieć, że obok Bramy Krakowskiej kręcono sceny do pierwszego odcinka serialu „Przygody Pana Michała”. To właśnie w jednej z tych scen Zagłoba namawiał Michała Wołodyjowskiego, by ten porzucił klasztorne życie. Także w filmie „Potop” Jerzego Hoffmana odnajdziemy sceny kręcone na terenie Podklasztorza, to m.in. scena porwania księcia Bogusława przez Kmicica, w które to role wcielili się Leszek Teleszyński i Daniel Olbrychski.
Jednak zabudowania klasztorne i otaczające je mury obronne były też uwiecznione przez filmowców w takich produkcjach, jak „Naznaczony” i „Prywatne śledztwo”. Z kolei w serialu młodzieżowym „Janka”, tytułowa bohaterka wraz z mamą i dziadkiem mieszkała w budynku stojącej na terenie Podklasztorza karczmy. W innym popularnym filmie – „Psy 2. Ostatnia krew” Władysława Pasikowskiego strzelanina pomiędzy głównymi bohaterami a rosyjskimi przestępcami została nakręcona całkiem niedaleko zabudowań klasztornych, a dokładniej na terenach dawnego Zakładu Przemysłu Wapienniczego na Podkurnędzu.
Więcej o zabudowaniach klasztornych znajdziecie w innym tekście z cyklu "Odkrywamy znane i nieznane" - a poczytacie o tym tutaj.