Odkrywamy znane i nieznane - Mury obronne na Podklasztorzu

ePiotrkowRegion Niedziela, 10 października 202124413
Wśród wielu pozostałości po czasach, gdy na Podklasztorze w Sulejowie przybywali możnowładcy, królowie i inni znamienici goście, są mury obronne. Powstały wokół Klasztoru Cystersów, a miały za zadanie bronić zabudowań przed najeźdźcami. Dziś przyciągają wielu turystów.
fot. K. Żołądek

Klasztor i plebania to część z budynków, które miały być chronione zabudową obronną. Jednak mury same w sobie stanowią atrakcję turystyczną, dziś wykorzystywaną jako hotel, restaurację i spa. Jednak nie przeszkadza to w zwiedzaniu i poznawaniu historii tego miejsca.

 

W części zachowanych obwarowań zwraca uwagę brama wjazdowa i wyniesione ponad obmurowanie baszty. To baszta „opacka” wybudowana w drugiej połowie XIV wieku, baszta „muzyczna” – wybudowana około 1515 roku na planie koła o średnicy 6 m. W pomieszczeniach przylegających do baszty „muzycznej” w końcu XIX wieku mieścił się spichlerz i składnia browaru, a od północy ulokowano suszarnię. Jednak nie zachowała się do obecnych czasów. Kolejną basztę, zwaną „attykową”, zbudowano ok. 1540 r. na planie nieregularnego kwadratu. Początkowo miała dwie kondygnację i bramę w przyziemiu o szerokości 3 m. Po 1580 r. bramę zabudowano, a na początku XVII w. całą basztę poddano gruntownej przebudowie. Kolejna baszta, nosząca nazwę „rycerskiej” postawiona została na planie kwadratu, a wybudowano ją około 1560 r. Miała spełniać rolę wjazdu do opactwa. Od strony zabudowań do baszty tej przylegał XVIII-wieczny młyn konny, a resztki jego murów nadal pozostają widoczne i warto je odszukać podczas zwiedzania Podklasztorza. Jest jeszcze jedna baszta, zwana „mauretańską”, zbudowana na planie podkowy i widoczna jest od strony Pilicy. To najstarsza z baszt wzniesionych w tym miejscu, bo jej powstanie datowane jest na 1370 rok.

 

Wspomniana brama wjazdowa, zwana Bramą Krakowską stanowi obecnie wejście do części hotelowo-restauracyjnej. Pierwotnie nie pełniła takiej roli, bowiem główny wjazd do Klasztoru usytuowany był obok wspomnianej baszty „mauretańskiej”. W XVI wieku zamurowano wszystkie bramy i furty wejściowe prowadzące do opactwa, a pozostawiono jedynie przejazd pod basztą „krakowską”. W tamtym czasie, poza okutą dębową kratą wyposażona była w zwodzony most opuszczany na suchy rów otaczający całość zabudowań od strony północnej.

 

Warto tu wspomnieć, że obok Bramy Krakowskiej kręcono sceny do pierwszego odcinka serialu „Przygody Pana Michała”. To właśnie w jednej z tych scen Zagłoba namawiał Michała Wołodyjowskiego, by ten porzucił klasztorne życie. Także w filmie „Potop” Jerzego Hoffmana odnajdziemy sceny kręcone na terenie Podklasztorza, to m.in. scena porwania księcia Bogusława przez Kmicica, w które to role wcielili się Leszek Teleszyński i Daniel Olbrychski.

 

Jednak zabudowania klasztorne i otaczające je mury obronne były też uwiecznione przez filmowców w takich produkcjach, jak „Naznaczony” i „Prywatne śledztwo”. Z kolei w serialu młodzieżowym „Janka”, tytułowa bohaterka wraz z mamą i dziadkiem mieszkała w budynku stojącej na terenie Podklasztorza karczmy. W innym popularnym filmie – „Psy 2. Ostatnia krew” Władysława Pasikowskiego strzelanina pomiędzy głównymi bohaterami a rosyjskimi przestępcami została nakręcona całkiem niedaleko zabudowań klasztornych, a dokładniej na terenach dawnego Zakładu Przemysłu Wapienniczego na Podkurnędzu.

 

Więcej o zabudowaniach klasztornych znajdziecie w innym tekście z cyklu "Odkrywamy znane i nieznane" - a poczytacie o tym tutaj.

 


Zainteresował temat?

5

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ot co ~Ot co (Gość)10.10.2021 15:31

Nakręcono również sceny filmu,,Tylko Beatrycze"

20


Twojstsryalejary ~Twojstsryalejary (Gość)10.10.2021 17:21

składnia browaru -słodownia jak już....

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat