Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa

Muzeum Piotrków Wtorek, 03 maja 20221
Na parkanie piotrkowskiego Muzeum przy ul. Zamkowej prezentowana jest okolicznościowa wystawa pt. "Konstytucja 3 Maja – Duma Piotrkowa". Na sześciu planszach zaprezentowane zostały postacie i wydarzenia związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja.

Ładuję galerię...

Na tablicach znalazły się m.in. informacje dotyczące Stanisława Konarskiego, który stworzył podwaliny pod kształcenie młodzieży w duchu odpowiedzialności za losy kraju. Przykładem takich postaw są absolwenci piotrkowskiego kolegium pijarskiego: Tomasz Maruszewski i Józef Pawlikowski. Najważniejszą postacią pozostaje jednak związany z Piotrkowem marszałek Sejmu Wielkiego – Stanisław Małachowski.

 

Wystawa powstała we współpracy z Biblioteką Sejmową w Warszawie i Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim. Prezentowana była wcześniej w piotrkowskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 im. ks. Jerzego Popiełuszki. Na zaproszenie dyrekcji szkoły oraz zespołu bibliotecznego, przeprowadzona została też prelekcja poświęcona okolicznościom uchwalenia Konstytucji oraz roli piotrkowian w tym wiekopomnym dziele reform.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)03.05.2022 10:59

Z czego być dumnym ,że rząd na każdym kroku łamie konstytucyjne prawa Polaków?

42


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat