Szczegóły projektu
Projekt pt. „Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej” powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które wyniosło ponad 7 mln zł. W ramach projektu nie tylko częściowo zrekonstruowano grodzisko, ale także zbudowano i przebudowano infrastrukturę towarzyszącą na cele turystyczne. Nowo utworzone kładki i ścieżki, umożliwiające poruszanie się po terenie grodziska, stanowią jednocześnie przedłużenie ścieżki turystycznej od Szlaku Romańskiego. Aby ułatwić dostęp do atrakcji turystycznych na terenie Tumu, przebudowany został także fragment drogi powiatowej nr 2511E w zakresie nawierzchni, wiaty przystankowej, chodnika i parkingu. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi było odpowiedzialne za prace rekonstrukcyjne na terenie grodziska.
Atrakcje turystyczne nie tylko dla miłośników historii
Zrekonstruowana perła romańskiej architektury na terenie Tumu ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej ziemi łęczyckiej i województwa łódzkiego w ramach Centralnego Łuku Turystycznego. 1,5 km nowego szlaku turystycznego, wybudowane parking i ścieżki, przebudowany fragment drogi na cele turystyczne oraz teren grodziska dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych z pewnością przyczynią się do zwiększenia ruchu turystycznego i zwrócą uwagę na obiekty dziedzictwa kulturowego związane z historią Polski.
Na terenie grodziska będzie można zwiedzić m.in. studnię, bramę wjazdową, wieżę wartowniczo-widokową, a także przejść się pomostem nad przebadanymi archeologicznie fragmentami wałów. Na podwórzu grodziska znajdziemy makietę całego obszaru, która będzie stanowiła pomoc w zwiedzaniu dla osób niedowidzących.
W ramach projektu poprawiono także infrastrukturę między obiektami turystycznymi znajdującymi się w Tumie oraz Kwiatkówku. Dzięki nowo powstałej kładce edukacyjno-widokowej, średniowieczne grodzisko zostało połączone ze znajdującym się w Kwiatkówku skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska”. Ustawione na trasie plansze edukacyjne przybliżą turystom informacje o okolicznych zabytkach, łęczyckiej przyrodzie oraz o badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie Tumu.
Uroczyste otwarcie grodziska
Marszałek Województwa Łódzkiego zaprasza na wielkie otwarcie grodziska w Tumie, które odbędzie się już 22 kwietnia br. podczas pierwszego wydarzenia plenerowego poświęconego Funduszom Europejskim. Tegoroczna odsłona imprezy będzie miała formę pikniku, podczas którego na uczestników czeka wiele atrakcji, z których największą będzie możliwość zwiedzenia romańskiego grodziska po rekonstrukcji. Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy mieszkańcy województwa łódzkiego, turyści i przejezdni, którzy chcą podziwiać perłę Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej, czyli jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych regionu.