Życie ludności cywilnej zamieszkującej nasze miasto było bardzo trudne już od pierwszych dni września 1939 roku. Miasto w wyniku działań wojennych było kilkukrotnie bombardowane, a w dniach 4-6 września w okolicy rozegrała się bitwa pod Piotrkowem. Niestety po zakończeniu regularnych walk, cywilom wcale nie było łatwiej. Życie piotrkowian pod niemiecką okupacją opisuje dr Małgorzata Piotrowska. Zapraszamy do lektury pierwszej części jej tekstu.
"Już w pierwszych dniach okupacji wprowadzono godzinę policyjną oraz zakaz spotykania się w większym gronie osób. Niemiecki okupant szybko zadbał również o unicestwienie wszelkich przejawów życia kulturalnego polskich mieszkańców Piotrkowa" - pisze w drugiej części tekstu poświęconego życiu piotrkowian pod okupacją dr Małgorzata Piotrowska.
Bieda i głód - to największe problemy, z którymi musieli mierzyć się piotrkowianie w czasie niemieckiej okupacji. Wynikały one m.in. z niedostatecznego zaopatrzenia miasta w liczne towary, a także reglamentacji artykułów spożywczych wprowadzonej już 1939 roku. O tym, jak mieszkańcy miasta radzili sobie z codziennymi trudnościami dowiecie się z trzeciej, ostatniej części opowieści o życiu w okupowanym Piotrkowie.
Nieskuteczna gra w ataku, słabsza niż zwykle obrona i słaby procent skuteczności bramkarzy. To wszystko złożyło się na pierwszą w tym sezonie porażkę Piotrkowianina. Nasz zespół przegrał w Lubinie z Zagłębiem, a bohaterem spotkania w drużynie gospodarzy był Marcin Schodowski.
Jesienna aura wymaga od kierowców szczególnej ostrożności. Szybciej zapadający zmrok, mgły oraz deszcze ograniczające widoczność na drogach są niestety wpisane w tę porę roku. Dlatego uczestnicy ruchu drogowego - kierowcy i piesi, powinni pamiętać o kilku podstawowych sprawach.
Uwaga na fałszywe SMS-y od Głównego Inspektora Sanitarnego. Nadawca nazywa się KWARANTANNA i w treści wiadomości informuje o nałożeniu na odbiorcę izolacji. Dalej jest link, który rzekomo prowadzi do strony z ważnymi informacjami. Nie otwierajcie odnośnika z wiadomości - to próba wyłudzenia danych osobowych!
Przed piotrkowską Szkolą Podstawową nr 2 ponownie odbył się piknik charytatywny na rzecz Neli, która przed kilkoma miesiącami uległa poważnemu wypadkowi. Były atrakcje sceniczne, jak koncerty czy pokazy akrobatyczne, ale przede wszystkim uczestnicy mogli wziąć udział w licytacjach, kiermaszach, z których cały zysk zostanie przekazany na leczenie i rehabilitację potrąconej na pasach dziewczyny.
Chłopcy z Placu Broni zagrali na zakończenie "Byków Kultury". W ramach zorganizowanej przez samorząd wojewódzki imprezy wystąpili także soliści Teatru Wielkiego w Łodzi, kapela Fakiry oraz Zespół Pieśni i Tańca z Gorzkowic. Jednak nie były to jedyne atrakcje jakie czekały na piotrkowian, którzy w sobotę (25 września) odwiedzili siedzibę Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego przy ul. Kasztelańskiej.
Organizacja w Piotrkowie "Nocy spisowej" okazała się bardzo dobrym pomysłem i wielu mieszkańców spełniło swój obywatelski obowiązek w trakcie zaplanowanej od 8:00 do 22:00 akcji.
Zakończył się pierwszy dzień 9. edycji akcji "Koduj z gigantami - Starcie gigantów - Programistyczny bój bohaterów najlepszych gier". W piotrkowskim Domu Technika od godzin porannych kilkadziesiąt młodych osób na przykładzie popularnych gier uczyło się podstaw programowania.