Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych. Już tradycyjnie w rejonie piotrkowskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Sprawdziliśmy, jak będzie można dojechać na groby swoich bliskich.
Jak donoszą źródła historyczne, pierwszy piotrkowski cmentarz założono na "Krakówce" przy kościółku Marii Panny. Wraz z rozwojem miasta i budową nowych kościołów powstawały nowe cmentarze. Łącznie było ich aż 14. Chowano na nich wyznawców trzech największych religii świata, bowiem historię Piotrkowa współtworzyli przedstawiciele wielu narodów i kultur.
W parkanie "nowego" cmentarza, w pobliżu ronda im. gen. S. Burzy-Karlińskiego, administracja cmentarza wykonała dodatkową bramę dla odwiedzających groby swoich bliskich na tejże nekropolii.
Druga połowa października to czas, kiedy odwiedzamy nekropolie i porządkujemy groby naszych bliskich. Wracając myślami do wspomnień o zmarłych, niestety często zapominamy o własnym bezpieczeństwie. Pamiętajmy, że w tym okresie może dochodzić na cmentarzach do większej liczby kradzieży.
Na ul. Cmentarnej w Piotrkowie jeszcze względny spokój, choć im bliżej uroczystości Wszystkich Świętych, tym ruch przy piotrkowskich cmentarzach będzie się zwiększał. Z panią Sylwią, sprzedająca w tym miejscu kwiaty i znicze, nasz reporter rozmawiał m.in. o tegorocznych cenach i ruchu klientów przy nekropoliach.
Cmentarze żydowskie w regionie nie były oszczędzane przez historię. Niszczone nie tylko przez okupantów, ale też przez zapomnienie. Dlatego ich odnowa na przestrzeni ostatnich lat to jedyna szansa, by ocalić od zapomnienia istotny element historii wielu miast, miasteczek i wsi. Jednym z takich uratowanych żydowskich miejsc pochówku jest cmentarz w Rozprzy.
Prace remontowe na cmentarzu wojennym w Milejowie (gm. Rozprza) trwają od kilku dni pełną parą. To miejsce, dzięki renowacji, a także wymianie poszczególnych obiektów ma wkrótce zyskać zupełnie nowe oblicze. Władze gminy Rozprza podkreślają, że kultywowanie pamięci o poległych, leży w obowiązku wszystkich samorządów.
Zmiana organizacji ruchu zaskoczyła wielu kierowców, którzy przyjechali w sobotę w okolice cmentarzy przyległych do ulic Spacerowej i Partyzantów.
Pisanki, dekorowanie koszyczka wielkanocnego, ostatnie zakupy, gotowanie świątecznych potraw. Ale nie tylko. Wielkanoc to również czas na modlitwę i zadumę, a także na odwiedzanie cmentarzy.
Blisko milion złotych pozyskała gmina Rozprza na rewitalizację cmentarza wojskowego w Milejowie. Pomysł renowacji tego miejsca to oddolna inicjatywa mieszkańców, dla których to miejsce ma wyjątkowe znaczenie.