Za nami drugi dzień XXXVI kwesty na rzecz ratowania nagrobków Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego zbiórka spotyka się ze sporym odzewem osób odwiedzających groby bliskich.
Czas Wszystkich Świętych to okres zadumy i wspomnień, ale także wzmożony ruch na cmentarzach. W tym czasie ludzie prześcigają się w ilości zakupionych zniczy oraz wiązanek. To generuje wiele śmieci, które trzeba poddać segregacji.
Troska o przyszłość planety i o ekologię dociera z roku na rok w większą liczbę miejsc. Dziś coraz głośniej mówi się o tym, by przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych nie kupować zestawu zniczy na groby naszych bliskich, ale postawić na każdym tylko jeden znicz. Czy zatem proekologiczne praktyki zagoszczą również na cmentarzach?
W wielu polskich miastach komunikacja miejska pracuje w okresie Wszystkich Świętych na maksymalnych obrotach. Chodzi o to, by mieszkańcy pozostawili samochody w garażach i na parkingach, przesiadając się do publicznego transportu. Niestety. W Piotrkowie myślenie o rozwiązaniu tego problemu zatrzymało się na etapie połowy XX wieku.
Od kilku dobrych lat piotrkowscy harcerze odwiedzają cmentarz wojskowy, aby posprzątać mogiły żołnierzy.
Akcja „Wszystkich Świętych" w tym roku rozpocznie się dla policjantów z województwa łódzkiego 31 października i potrwa do 5 listopada. Wiele osób w tym czasie zdecyduje się wydłużyć sobie weekend, aby odwiedzić groby swoich najbliższych i przy okazji spotkać się z rodziną. W tym okresie możemy spodziewać się też wzmożonego ruchu na polskich drogach.
Już jutro uroczystość Wszystkich Świętych. Tradycyjnie w rejonie piotrkowskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Sprawdziliśmy, jak będzie można dojechać na groby swoich bliskich.
Już po raz 36 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego odbędzie się kwesta na ratowanie kolejnych nagrobków Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Będzie ona prowadzona przed bramami piotrkowskich cmentarzy od 31 października do 2 listopada w godzinach od 9:00 do 17:00.
Kościół pw. św. Marcina na cmentarzu w Witowie to jeden z niewielu zabytków architektury drewnianej, który może spotkać w naszym regionie. Po wielu latach zaniedbań świątynia zaczęła zmieniać swoje oblicze. Wiele wskazuje na to, że to miejsce uda się uratować.
Gmina Rozprza walczy o tytuł „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Do konkursu została zgłoszona modernizacja, jaką wykonano na cmentarzu wojennym w Milejowie. Na inwestycję głos może oddać każdy z internautów.