Na grobach naszych bliskich dostrzeżmy wiele zniczy oraz wiązanek, tych żywych, ale także sztucznych. Po czasie wspomnień i refleksji przyjdzie czas, aby posprzątać to, co pozostało na grobach.
Na piotrkowskim cmentarzu można wyrzucać śmieci do kontenera na wszystkie odpady.
Z tego, co mi wiadomo, na cmentarzach kurialnych nie ma segregacji śmieci. Wrzucane są one do zbiorczych pojemników, które są odbierane przez Kurię Metropolitalną Łódzką – mówi ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii. - Śmieci wywożone są do sortowni śmieci w Krośniewicach, w której większość udziałów ma Archidiecezja Łódzka. Dopiero tam odbywa się właściwa segregacja – dodaje rzecznik.
Teoretycznie na cmentarzu mamy dwa rodzaje śmieci: plastik i szkło. Jednak w praktyce jest nieco inaczej, a odpady, które wyrzucamy, są bardziej złożone, niż pierwotnie mogłoby się wydawać.
Zużyte znicze zawierają resztki stearyny. Te plastikowe mogą posłużyć jako paliwo alternatywne, ale szklane zabrudzone stearyną, wrzucone na taśmę ze śmieciami, powodują albo jej zatrzymanie, albo uszkodzenie. Dlatego należałoby najpierw oczyszczać śmieci ze stearyny. A to trudne i kosztowne. Z kolei sztuczne wieńce i wiązanki mają stelaż z drutów. Tak więc i ten rodzaj śmieci należałoby najpierw przygotować do ostatecznej segregacji - tłumaczy Jerzy Szczukocki z firmy Juko P.H.U. - Najprościej więc jest zebrać odpady bio, czyli kwiaty wieńce liści i szyszki. Na piotrkowskich cmentarzach zamontowano wielkie worki, do których można wrzucać tego rodzaju śmieci - dodaje.
Jak podkreśla Jerzy Szczukocki, śmieci to wielki problem. Jeśli nie będziemy ograniczać ich produkcji, to one mogą nas zasypać.
Jednym ze sposobów na ograniczanie odpadów są specjalne regały, do których można byłoby odkładać znicze, z których już nie skorzystamy, a ktoś może je wziąć do ponownego użytku. Na niektórych cmentarzach dostrzeżemy takie rozwiązanie, natomiast na tę chwilę na piotrkowskim cmentarzu nie znajdziemy takich regałów.
Dziwnym jest, że w Piotrkowie na cmentarzach nie ma regałów na wykorzystane znicze - mówi pracownik Administracji Nieruchomościami Archidiecezji Łódzkiej. - Takie regały postawiono już m.in. w Bełchatowie i Tomaszowie. Dzięki nim możemy tylko dokupić nowe wkłady do szklanych kloszy, możemy też ograniczyć wydatki, a przede wszystkim ograniczyć produkcję śmieci. Obiecuję, że poruszę ten temat na zebraniu kierownictwa i postaram się, by w Piotrkowie powstało takie miejsce - dodaje.
Jak zaznaczają duchowni, warto pamiętać, że nie liczy się ilość zapalonych zniczy na grobie naszych bliskich. Ważna jest modlitwa, która powinno stanowić myśl przewodnią podczas odwiedzania cmentarzy.