Advertisement

Artykuły do tagu: Wszystkich Świętych

Odwiedzamy groby swoich bliskich
Przy piękniej, słonecznej pogodzie obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W Piotrkowie, podobnie jak w całym kraju, tłumy mieszkańców na cmentarzach wspominają swoich bliskich zmarłych.
Święto zadumy czy rewia mody na cmentarzu?
O głębokim sensie Wszystkich Świętych, rozumieniu śmierci, chwilach zadumy nad grobem oraz szansach, jakie niesie ze sobą ten okres rozmawiamy z ks. Jackiem Tylusiem, proboszczem parafii pw. św. Jana Pawła II.
Wszystkich Świętych i Zaduszki w naszej tradycji
Każdy chrześcijanin, bez względu na szerokość geograficzną, miejsce urodzenia, narodowość, płeć czy stan majątkowy, według Kościoła, otrzymał dar zbawienia dzięki ofierze Jezusa. Powołany więc został do świętości, ale to od życia na ziemi oraz łaski Boskiej zależy jego droga do zbawienia. Ta prawda jednoczy wszystkich ludzi na świecie, którzy od wieków nadal ją pielęgnują, mimo postępu i upływu czasu. W Polsce takimi dniami refleksji i modlitwy jest listopad.
Odeszli, ale pozostaną w naszej pamięci
Okres Wszystkich Świętych to czas, w którym w sposób szczególny myślimy o tych, których już nie ma z nami. W przeddzień 1 listopada wspominamy zasłużonych mieszkańców, którzy odeszli w ciągu minionych 12 miesięcy.
W okresie Wszystkich Świętych tradycyjnie zmienią się zasady kursowania autobusów MZK, dzięki czemu będzie łatwiej środkami komunikacji miejskiej dojechać na cmentarz.
Piotrkowianie sprzątają groby przed 1 listopada
Za kilka dni znów będziemy odwiedzać groby bliskich zmarłych. Piotrkowianie w ten weekend sprzątają nagrobki, aby były już gotowe na początek listopada. Tłumów na piotrkowskich cmentarzach jednak nie było, co z resztą podkreślali nasi rozmówcy. Zwrócili za to uwagę na wysokie ceny zniczy i kwiatów.
Przekaz dla rządu pod bramą piotrkowskiego cmentarza
Niektórym mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego nie spodobała się decyzja o czasowym zamknięciu cmentarzy. Zdecydowali się więc złożyć kwiaty lub postawić znicze przy wejściu na nekropolię. Wśród nich znalazł się też "przekaz" dla rządzących.
Decyzja rządu uderza w kolejną grupę
Informacja o zamknięciu cmentarzy w Polsce, jaką premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątkowe popołudnie, spotkała się z falą krytyki nie tylko mieszkańców, ale także osób, które zajmują się w okresie święta Wszystkich Świętych sprzedażą zniczy i kwiatów, które mają być symbolem pamięci dla naszych bliskich zmarłych. Sprzedawcy podkreślają, że decyzja o zamknięciu nekropolii została ogłoszona zbyt późno, a straty, jakie w związku z tym przyjdzie im ponieść będą bardzo duże.
Rząd podjął decyzję. Cmentarze będą zamknięte
31 października oraz 1 i 2 listopada cmentarze w całym kraju będą zamknięte. Jest to związane z epidemią koronawirusa.
Piotrkowianie odwiedzali groby bliskich zmarłych
1 listopada przypada dzień Wszystkich Świętych. W Kościele katolickim jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Nazwa święta obecnie nieco rozmija się z tradycją obchodów, ponieważ tego dnia wybieramy się na cmentarze, aby odwiedzić groby bliskich zmarłych.
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat