Artykuły do tagu: Cmentarz

Piotrkowianie odwiedzają cmentarze
Świąteczna chwila zadumy zachęca mieszkańców miasta do odwiedzin swoich bliskich na piotrkowskich cmentarzach. Modlitwa, czas wspomnień, a także drobne porządki tym aktywnościom towarzyszy wiosenna aura.
Górka szwedzka w Piotrkowie. Gdzie jest i skąd taka nazwa? 
Wiedzieliście, że w Piotrkowie znajduje się pagórek, który - zgodnie z tradycją - nazywany jest wzgórzem szwedzkim? Jak to się stało, że takie miejsce w mieście jest i dlaczego tak się właśnie nazywa?
Nie skorzystają z toalety w weekendy. Dlaczego?
Toalety na piotrkowskim cmentarzu nie są czynne w weekendy. Z takim problemem zgłosił się do nas jeden z mieszkańców. Sprawdziliśmy, dlaczego taka sytuacja ma miejsce.
Historia spisana w nagrobku. O wyjątkowych pomnikach na cmentarzu prawosławnym   
W cyklu naszych artykułów po raz kolejny zaglądamy na cmentarz prawosławnym. Tym razem przyjrzymy się pewnemu rodzajowi pomników, które są bardzo charakterystyczne dla tej części zabytkowej piotrkowskiej nekropolii.
O wyjątkowym pomniku na piotrkowskim cmentarzu
Piotrków przez wieki był miastem wielokulturowym. Świadectwa tej historii znajdziemy w wielu miejscach w grodzie trybunalskim. Jednym z nich jest bez wątpienia stary cmentarz. I właśnie tam dziś zaglądamy.
Dwie mogiły dla bohaterów sprzed lat
Dwie mogiły wojenne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcono w niedzielę (19.11.2023) na Cmentarzu Parafialnym w Bęczkowicach (gm. Łęki Szlacheckie). Pierwsza to tablica upamiętniająca majora Antoniego Skrzyneckiego, druga zaś jest grobem nieznanego żołnierza.
O piotrkowskiej miłości silniejszej niż śmierć
Karol Burghardt miał w życiu wszystko. Wszystko oprócz miłości. Tę utracił po śmieci swojej żony Adeli. Pamięć o niej była jednak w nim obecna przez resztę życia, a czcząc jej postać - pogrążony w żałobie Karol - zrobił dla miasta i jego mieszkańców wiele dobrego.
Rekord piotrkowskiej kwesty
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków była rekordowa pod względem zebranych pieniędzy. W tym roku Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego wraz z wolontariuszami kwestowali przez trzy dni, a więc o dzień krócej niż rok temu.
Ruch przy cmentarzach wciąż ograniczony
Przypominamy o zmienionej organizacji ruchu przy piotrkowskich cmentarzach. Dopiero jutro bez przeszkód będzie można przejechać ulicami: Cmentarną, Partyzantów, Lelewela oraz Spacerową.
Z wizytą na grobach bliskich - fotorelacja
Piotrkowskie cmentarze, jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych zgromadziły tłumy. Licznie przybyli uczcili pamięć bliskich zmarłych, zapalając znicze i przystrajając ich groby kwiatami.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat