Blisko 100 osób wzięło udział w sobotniej akcji sprzątania cmentarza wojennego w Piotrkowie zorganizowanej przez ZHR przy współpracy z ZHP i Jednostką Strzelecką 1031.
Jeśli nie chcesz stracić grobu bliskiej osoby musisz co dwadzieścia lat uiszczać odpowiednią opłatę za utrzymanie miejsca pochówku. Piotrkowski cmentarz rzymskokatolicki należy do Kurii Archidiecezji Łódzkiej i to właśnie ona pobiera od zainteresowanych prolongatę za grób. Jest tylko jeden problem – wpłatę musisz dokonać osobiście w kancelarii cmentarza, najlepiej gotówką (a przypomnijmy, że to kwota rzędu 2500 zł), ewentualnie osobiście kartą. Wpłata przelewem lub blikiem nie wchodzi w grę.
W Dzień Zaduszny wybraliśmy się na spacer po starym piotrkowskim cmentarzu. Nekropolia nazywana przez lokalnych pasjonatów historii piotrkowskimi "Powązkami" przepełniona jest pięknymi nagrobkami.
Od kilku dobrych lat piotrkowscy harcerze odwiedzają cmentarz wojskowy, aby posprzątać mogiły żołnierzy.
Już po raz 36 z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego odbędzie się kwesta na ratowanie kolejnych nagrobków Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Będzie ona prowadzona przed bramami piotrkowskich cmentarzy od 31 października do 2 listopada w godzinach od 9:00 do 17:00.
W porównaniu do minionych słonecznych dni, dziś pogoda nas nie rozpieszcza. Pomimo tego już od wczesnych godzin porannych piotrkowianie oraz osoby przyjezdne z innych miast tłumnie udali się na cmentarze, aby pomodlić się za swoich bliskich zmarłych.
Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Na piotrkowskich cmentarzach i ich okolicach ruch jest już bardziej wzmożony niż zazwyczaj. Piotrkowianie korzystają ze sprzyjającej w ten weekend pogody i sprzątają groby bliskich zmarłych przed początkiem listopada.
W 77. rocznicę wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji hitlerowskiej zaglądamy do miejsca, o istnieniu którego pewnie wielu mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, nie ma pojęcia - na cmentarz żołnierzy radzieckich.
Za kilka dni znów będziemy odwiedzać groby bliskich zmarłych. Piotrkowianie w ten weekend sprzątają nagrobki, aby były już gotowe na początek listopada. Tłumów na piotrkowskich cmentarzach jednak nie było, co z resztą podkreślali nasi rozmówcy. Zwrócili za to uwagę na wysokie ceny zniczy i kwiatów.
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.