Wiedzieliście, że w Piotrkowie znajduje się pagórek, który - zgodnie z tradycją - nazywany jest wzgórzem szwedzkim? Jak to się stało, że takie miejsce w mieście jest i dlaczego tak się właśnie nazywa?
Toalety na piotrkowskim cmentarzu nie są czynne w weekendy. Z takim problemem zgłosił się do nas jeden z mieszkańców. Sprawdziliśmy, dlaczego taka sytuacja ma miejsce.
W cyklu naszych artykułów po raz kolejny zaglądamy na cmentarz prawosławnym. Tym razem przyjrzymy się pewnemu rodzajowi pomników, które są bardzo charakterystyczne dla tej części zabytkowej piotrkowskiej nekropolii.
Piotrków przez wieki był miastem wielokulturowym. Świadectwa tej historii znajdziemy w wielu miejscach w grodzie trybunalskim. Jednym z nich jest bez wątpienia stary cmentarz. I właśnie tam dziś zaglądamy.
Dwie mogiły wojenne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcono w niedzielę (19.11.2023) na Cmentarzu Parafialnym w Bęczkowicach (gm. Łęki Szlacheckie). Pierwsza to tablica upamiętniająca majora Antoniego Skrzyneckiego, druga zaś jest grobem nieznanego żołnierza.
Karol Burghardt miał w życiu wszystko. Wszystko oprócz miłości. Tę utracił po śmieci swojej żony Adeli. Pamięć o niej była jednak w nim obecna przez resztę życia, a czcząc jej postać - pogrążony w żałobie Karol - zrobił dla miasta i jego mieszkańców wiele dobrego.
Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych piotrkowskich nagrobków była rekordowa pod względem zebranych pieniędzy. W tym roku Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego wraz z wolontariuszami kwestowali przez trzy dni, a więc o dzień krócej niż rok temu.
Przypominamy o zmienionej organizacji ruchu przy piotrkowskich cmentarzach. Dopiero jutro bez przeszkód będzie można przejechać ulicami: Cmentarną, Partyzantów, Lelewela oraz Spacerową.
Piotrkowskie cmentarze, jak co roku, w dniu Wszystkich Świętych zgromadziły tłumy. Licznie przybyli uczcili pamięć bliskich zmarłych, zapalając znicze i przystrajając ich groby kwiatami.
Za nami drugi dzień XXXVI kwesty na rzecz ratowania nagrobków Starego Cmentarza Rzymskokatolickiego. Zorganizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego zbiórka spotyka się ze sporym odzewem osób odwiedzających groby bliskich.