Będą sekundniki i zielona fala na trasie W-Z.W planach likwidacja części przejść, na innych pojawi się sygnalizacja. Zostanie wprowadzony nowy limit prędkości. Na jakie zmiany mogą liczyć kierowcy?

Strefa FM Piątek, 31 stycznia 202552
Władze Piotrkowa Trybunalskiego planują znaczną modernizację sygnalizacji świetlnej na głównych arteriach miasta. Zmiany obejmą instalację sekundników na sześciu kluczowych skrzyżowaniach, w szczególności tam, gdzie działa system Red Light, wychwytujący kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Magistrat nie wyklucza likwidacji części przejść, natomiast na innych pojawi się sygnalizacja. Ma zostać także zmieniony limit prędkości. Na jakie zmiany mogą liczyć kierowcy?
Będą sekundniki i zielona fala na trasie W-Z.W planach likwidacja części przejść, na innych pojawi się sygnalizacja. Zostanie wprowadzony nowy limit prędkości. Na jakie zmiany mogą liczyć kierowcy?

Sekundniki dla większego komfortu kierowców

 

Jak zaznacza inżynier miasta Adam Bak, wprowadzenie sekundników ma na celu zwiększenie komfortu jazdy oraz poprawę bezpieczeństwa.

 

Obecnie kierowcy nie mają informacji, kiedy sygnalizacja zmieni się na czerwone światło, co w przypadku działania systemu Red Light może skutkować karami, nawet w wyniku nieostrożności. Dzięki sekundnikom kierowcy zyskają lepszą kontrolę nad sytuacją na drodze, co pozwoli im unikać niezamierzonych wykroczeń – wyjaśnia Adam Bak.

 

Konieczność zmian w organizacji ruchu

 

Wdrożenie sekundników wymaga wykonania projektu stałej organizacji ruchu oraz dostosowania programów sygnalizacji świetlnej. W tym celu zmienione zostaną obecnie funkcjonujące programy akomodacyjne, które dostosowują światła do natężenia ruchu. Obecnie, w godzinach szczytu, programy te nie działają efektywnie, ponieważ sygnalizacja przełącza się na stałe cykle czasowe. Nowe rozwiązanie pozwoli na skuteczniejszą synchronizację świateł oraz wprowadzenie tzw. zielonej fali.

 

Nowe sygnalizacje na niebezpiecznych przejściach

 

W ramach modernizacji poprawione zostanie bezpieczeństwo pieszych. Dwa najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w sygnalizację świetlną. Dotyczy to przejść przy skrzyżowaniu z ulicą Dzielną oraz w pobliżu targowiska przy ul. Dmowskiego.

 

„Choć nie będą to aktywne znaki ostrzegawcze, nowa sygnalizacja zostanie skoordynowana z całym systemem, aby nie zakłócać płynności ruchu” – podkreśla inżynier miasta.

 

Podniesienie limitu prędkości i likwidacja części przejść

 

Planowane jest także podniesienie limitu prędkości na wybranych odcinkach do 60 lub nawet 70 km/h. Zmiana ta ma na celu poprawę płynności ruchu i dostosowanie przepisów do rzeczywistych warunków drogowych.

 

W ramach reorganizacji ruchu rozważana jest również likwidacja części przejść dla pieszych, które uznawane są za mało uczęszczane lub potencjalnie niebezpieczne. Decyzja ta ma na celu poprawę bezpieczeństwa i usprawnienie przejazdu przez kluczowe arterie miasta. 

 

Harmonogram prac i konsultacje społeczne

 

Obecnie trwają przygotowania do procedury przetargowej, która pozwoli na wybór wykonawcy. „Cały proces modernizacji planujemy zakończyć do września, pod warunkiem dostępności funduszy” – zapowiada Bak. Projekt zmian ma zostać zaprezentowany mieszkańcom w czerwcu, kiedy odbędą się konsultacje społeczne. „Liczymy na opinie mieszkańców, które mogą pomóc w finalnym dopracowaniu rozwiązań” – dodaje.

 

Dzięki wprowadzeniu sekundników, lepszej synchronizacji świateł oraz nowym sygnalizacjom na przejściach dla pieszych, Piotrków Trybunalski może zyskać bardziej efektywną i bezpieczną organizację ruchu drogowego.

 

ZOBACZ ROZMOWĘ Z ADAMEM BAKIEM:


Zainteresował temat?

5

1


reklama

Komentarze (52)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

paździoch ~paździoch (Gość)7 godzin temu, 18:27

Na całej trasie W-Z nie powinno być ani jednego przejścia dla pieszych. Zamiast tego przejścia podziemne. Jednak takiego skoku cywilizacyjnego nie można się spodziewać po urzędnikach administrujących tym zapupiem. Dlatego nikt nigdy nie zainwestuje tutaj poważnych środków.
Nie dość, że nigdy nie było inwestycji z prawdziwego zdarzenia, to jeszcze niebotyczne zadłużenie wygenerowane przez beztalencia za biurkami. Piotrków jest jedną z wielu ofiar nepotyzmu, który tylko przybiera coraz większy rozmiar.

23


Hafff ~Hafff (Gość)6 godzin temu, 18:48

Czemu ciągle są kasowane komentarze na temat prezydenta Wiernickiego,żyjemy w Polsce czy na Białorusi?

60


Gosccc ~Gosccc (Gość)3 godziny temu, 21:38

To może na ulicy Wyzwolenia zlikwidować część przejść dla pieszych naliczyłam ich 10 a na rynek i tak wszyscy przechodzą pomiędzy pasami

12


janek antystrzałek ~janek antystrzałek (Gość)7 godzin temu, 18:20

Jeśli nawet to zrobią, to i tak nie będę tamtędy jeździł, bo tam są kamery i... zielone strzałki warunkowego skrętu. Uważam, że te strzałki powinny zostać zlikwidowane, bo jest to oczywista pułapka na kierowców. Mamy obowiązek się zatrzymać przed taką strzałką nawet, co ciekawe, kiedy z daleka widać, że nic nie jedzie i nikt nie idzie, co oczywiście nie przez wszystkich jest przestrzegane, ale prawdziwa pułapka jest gdzie indziej. Jeśli zatrzymamy się przed taką strzałką i zobaczymy, że droga wola, a strzałka dalej się świeci, możemy jechać, ale... dokładnie w tym momencie, kiedy przejeżdżamy pod tą strzałka, ona może zgasnąć. Co wtedy? Nie ma żółtej strzałki, od razu mamy tylko czerwone i kamera robi nam piękne zdjęcie, jakimi to jesteśmy piratami, bo przejechaliśmy na czerwonym świetle! 15 punktów karnych! Przy tym uważam, że jeśli by wszyscy się stosowali do obowiązku zatrzymywania się przed tymi strzałkami, to upłynnienie ruchu dzięki tym strzałką byłoby minimalne. Oczywiście z drugiej strony patrząc to są kierowcy, którzy nie zatrzymują się przed taką strzałką, nawet jeśli przechodzą piesi i stwarzają zagrożenie. Dlatego uważam, że te strzałki najlepiej zlikwidować w ogóle! Podobno w niektórych miastach już to zrobiono, to może warto na naszej trasie W-Z też w ramach planowanej modernizacji o tym pomyśleć.

31


Marcela ~Marcela (Gość)9 godzin temu, 16:10

W całym Piotrkowie powinno byc ograniczenie max 40 km/godz. Zwiększenie prędkości spowoduje że piesi będą rozjeżdżani bo jakiś dzban żeby zdążyć na żółtym wdepnie w gaz.Natomiast na ulicy dzielnej powinien powstać spowalniacz taki jak na górnej bo to co dzieje się teraz to masakra. Po godz 14 i 22 pracownicy heringa zaiwaniaja jak szaleńcy a nawet ci którzy skracają droge przez dzielna w ciągu dnia przejeżdżają tam z prędkością 60-70km/g czasami dzieciaki i babcie muszą uciekać bo jeszcze te dzbany trąbią. Czy musi być wiecej tragedii w pt? Zamiast ograniczać i wystawiać duże mandaty by się przede wszystkim epi nauczyło jeździć to wy chcecie zwiększać prędkość?! Czy wy tam w drogówce normalni jesteście??

79


gorszy sort ~gorszy sort (Gość)4 godziny temu, 20:42

Coraz więcej europejskich samorządów obejmuje ograniczeniem prędkości do 30 km/h teren całego miasta. Niedawno stało się tak w Bilbao, od 2021 r. taki limit będzie obowiązywał na większości ulic Brukseli, podobne rozwiązanie planowane jest też w Paryżu. Celem jest poprawa bezpieczeństwa, zwłaszcza niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Ograniczenia prędkości na wiele sposobów przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa. Przy jeździe z niższą prędkością droga hamowania jest krótsza, pole widzenia kierowcy szersze, mamy też więcej czasu na reakcję w razie zagrożenia.
Ograniczenie prędkości do 30 km/h ma znaczenie zwłaszcza dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Pieszy potrącony przez samochód jadący z prędkością 30 km/h, ma statystycznie 90% szans na przeżycie wypadku. Jeżeli prędkość pojazdu wynosi 50 km/h (obowiązujący standardowo limit w terenie zabudowanym), szanse te zmniejszają się do ok. 50%*.
Skuteczność wprowadzenia ograniczeń do 30 km/h można zauważyć na przykładzie Helsinek. Zdecydowana większość centrum miasta znajduje się obecnie w strefie tempo 30, a wolniejszej jeździe sprzyja także infrastruktura, m.in. progi zwalniające, wyniesione przejścia dla pieszych czy ronda. W ubiegłym roku w stolicy Finlandii nie zginął żaden pieszy ani rowerzysta**.

30


Edi99 ~Edi99 (Gość)8 godzin temu, 16:49

Nareszcie konkretny gość. A piesi niech się nie boją tylko mózgu używają. Pieszy i kierowca codzienny

66


jest źle ~jest źle (Gość)8 godzin temu, 16:52

Raczej podniesienie prędkości nie przyczyni się do bezpieczeństwa na wybranych ulicach w mieście.

61


janty ~janty (Gość)8 godzin temu, 17:14

W mieście trzymam się tych przepisowych 50km/h zresztą jak ktoś już tu napisał jadąc szybciej te 60-70 km/h z punktu a do punktu b oszczędność czasu nie przekracza 4- 5 min więc nie widzę sensu szybszej jazdy w mieście.

60


Alicja ~Alicja (Gość)9 godzin temu, 16:18

Zamiast ograniczać prędkość w pt to wy chcecie ja zwiększać? Dlaczego kierowcy są ważniejsi niż piesi? Mało wam porozjezdzanych ludzi? W pt max w całym mieście powinno być 40km/g kto przekroczy to mandat 10 tyś inaczej nigdy sie ludzie nie nauczą zwłaszcza epi

414


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat