Advertisement

Dwie mogiły dla bohaterów sprzed lat

Region Niedziela, 19 listopada 20231
Dwie mogiły wojenne ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Łodzi poświęcono w niedzielę (19.11.2023) na Cmentarzu Parafialnym w Bęczkowicach (gm. Łęki Szlacheckie). Pierwsza to tablica upamiętniająca majora Antoniego Skrzyneckiego, druga zaś jest grobem nieznanego żołnierza.

Ładuję galerię...

Uroczystości związane z oddaniem czci obu żołnierzom rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Zesłania Ducha Świętego w Bęczkowicach. Następnie uczestnicy uroczystości na czele z orkiestrą dętą przemaszerowali na pobliski cmentarz.

Chcemy upamiętnić bohaterów, którzy walczyli o niepodległą Polskę. Ten dzień jest taką prawdziwą lekcją patriotyzmu. Wspólnie z IPN-em wznieśliśmy na cmentarzu pomniki ku czci majora Skrzyneckiego oraz dla żołnierza, który mimo przeprowadzonych badań, nie został rozpoznany. Pamięć o ludziach takich, jak oni, musi trwać - mówi Piotr Łączny, wójt gminy Łęki Szlacheckie. Ojciec Henryk z parafii w Bęczkowicach współpracuje z Instytutem i zabiegał o przeprowadzenie badań szczątków bohaterów, co doprowadziło nas do dzisiejszej ważnej uroczystości - dodaje

 

Instytut Pamięci Narodowej już od kilku lat działał w Bęczkowicach. Ekshumacja związana z niedzielną uroczystością, przeprowadzona została bowiem we wrześniu 2018 roku.

Tamtą ekshumacją zajęło się nasze biuro poszukiwań. Nieznany żołnierz, co pokazały nam artefakty, działał w okresie II wojny światowej. Z kolei mjr Skrzynecki to m.in. uczestnik powstania listopadowego. Nas szczególnie cieszy, że ta lokalna historia jest tutaj żywa, propagowana oraz że pamięć o osobach, które los związał z tym terenem, jest utrwalana - powiedział Bartosz Bijak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.


Major Antoni Skrzynecki pochodził z miejscowości Cieśle (gm. Łęki Szlacheckie). Uczestniczył on w narodowych powstaniach, był członkiem Komitetu Narodowego Polskiego we Francji. Pochowany został na lokalnym cmentarzu 11 maja 1863 r. Jego grób nie zachował się jednak do obecnych czasów.

 

Drugą mogiłę ustawiono dla partyzanta, który zginął pod koniec II wojny światowej lub tuż po jej zakończeniu. Po analizie danych historycznych ustalono, że mógł być żołnierzem Konspiracyjnego Wojska Polskiego, który zginął w tym regionie w jednej z licznych akcji zbrojnych. W przekazach nie zachowały się jego dane osobowe. Także badania nie pozwoliły na zidentyfikowanie szczątków.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jaszczure ~Jaszczure (Gość)19.11.2023 19:35

Byłeś w wojsku?

02


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat