W 77. rocznicę wyzwolenia Piotrkowa spod okupacji hitlerowskiej zaglądamy do miejsca, o istnieniu którego pewnie wielu mieszkańców, zwłaszcza tych młodszych, nie ma pojęcia - na cmentarz żołnierzy radzieckich.
Tuż przed świętami wielu piotrkowian wybrało się na cmentarze, aby zapalić znicze swoim bliskim. W okolicach ul. Cmentarnej i Spacerowej panuje spory ruch.
W Piotrkowie Trybunalskim rodzi się oddolna inicjatywa ratowania zabytkowego cmentarza żydowskiego. Czy to niezwykle istotne dla naszej historii miejsce ma szansę odzyskać należyty mu blask?
Przy piękniej, słonecznej pogodzie obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W Piotrkowie, podobnie jak w całym kraju, tłumy mieszkańców na cmentarzach wspominają swoich bliskich zmarłych.
Wspomnienie świętych w pierwszym dniu listopada i wspomnienie bliskich zmarłych w Dzień Zaduszny dzień później, oznacza wizyty na wielu nekropoliach. W Piotrkowie nie brakuje cmentarzy z bogatą historią, dlatego tym razem skupimy się na tych historycznych miejscach. W wielu przypadkach zabytkowych.
Około 4 tysięcy złotych zebrano w dwóch pierwszych dniach kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków ze Starego Cmentarza w Piotrkowie. Organizatorzy liczą jednak, że to dopiero wstęp, a najwięcej datków będzie spływać w niedzielę oraz w samą uroczystość Wszystkich Świętych.
Piękne i tajemnicze, choć często dotknięte zębem czasu to nadające temu miejscu wyjątkowy klimat – najpiękniejsze nagrobki „piotrkowskich Powązek”. Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych, zapraszamy na niezwykłą podróż po zabytkach Starego Cmentarza.
Dwa nowe przejścia dla pieszych pojawiły się w rejonie piotrkowskich cmentarzy. „Zebry” zostały namalowane na ul. Spacerowej i mają zwiększyć bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich.
Za kilka dni znów będziemy odwiedzać groby bliskich zmarłych. Piotrkowianie w ten weekend sprzątają nagrobki, aby były już gotowe na początek listopada. Tłumów na piotrkowskich cmentarzach jednak nie było, co z resztą podkreślali nasi rozmówcy. Zwrócili za to uwagę na wysokie ceny zniczy i kwiatów.
Pomimo pandemii i dużej liczby zakażeń, mieszkańcy naszego miasta bardzo licznie odwiedzali w Wielkanoc piotrkowskie nekropolie oraz groby swoich bliskich. Na ulicach przylegających cmentarzy trudno było o miejsce parkingowe, rozstawione było mnóstwo stanowisk z kwiatami oraz zniczami, ale piotrkowianie zachowywali się odpowiedzialnie - przestrzegali obostrzeń, nie grupowali się i nosili maseczki ochronne.