Piotrkowianie sprzątają groby przed 1 listopada

Strefa FM Niedziela, 24 października 2021493732
Za kilka dni znów będziemy odwiedzać groby bliskich zmarłych. Piotrkowianie w ten weekend sprzątają nagrobki, aby były już gotowe na początek listopada. Tłumów na piotrkowskich cmentarzach jednak nie było, co z resztą podkreślali nasi rozmówcy. Zwrócili za to uwagę na wysokie ceny zniczy i kwiatów.

Ładuję galerię...

- Za parę lat to w ogóle nie będzie miał kto dbać o groby - przyznała ze smutkiem starsza piotrkowianka. - Teraz młodzi o zmarłych bliskich pamiętają raptem parę tygodni po śmierci, a potem… Odwiedzają groby może raz na rok - dodaje. - Naszym zmarłym bliskim należy się pamięć. Trzeba wyczyścić płytę nagrobkową, pozamiatać wkoło, uprzątnąć liście i oczywiście kupić kwiaty, znicze, wkłady - mówi nam jeden z mieszkańców Piotrkowa. - Tylko strasznie drogie to wszystko teraz - dodaje.

Na to samo zwrócił uwagę nasz kolejny rozmówca. - Faktycznie zakup zniczy i kwiatów uderza po kieszeni. Na razie na dwa groby wydałem około 250 złotych, także jest to sporo, bo w poprzednich latach wydawałem znacznie mniej - wyjaśnia.

Znaczny wzrost cen potwierdzają sami handlujący przy ul. Spacerowej w Piotrkowie. - Jest dużo drożej, a co za tym idzie jest znacznie niższa sprzedaż. My musieliśmy podnieść ceny, a ludzie mają mniej pieniędzy. Ogólnie widzimy, że ruch jest zdecydowanie mniejszy niż w poprzednich latach. Nie wiemy co to będzie, choć mamy nadzieję, że może ten rok pozwoli nam odrobić straty z poprzedniego, gdy cmentarze zostały zamknięte - mówi jedna z kobiet sprzedających kwiaty i znicze.

A jakie są tegoroczne trendy i co cieszy się największą popularnością? - Jeśli chodzi o znicze, to wszelkiego rodzaju kapliczki. Jest spore zainteresowanie wiązankami, chociaż przyznam, że ludzie jeszcze wstrzymują się z zakupem. Jeśli chodzi o kolory, wszystko zależy od indywidualnego upodobania klientów - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

j. ~j. (Gość)24.10.2021 14:36

Trzeba się śpieszyć, bo mogą zamknąć cmentarze na 1 listopada przy takiej liczbie zakażeń. No, ale podziękujemy antyszczepionkowcom co to buntują ludzi, żeby się nie szczepili...

69


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)25.10.2021 14:16

Ja jusz postawiłam znicze ale nie podpalałiłam bo by sie wypaliły.

01


byczek ~byczek (Gość)25.10.2021 09:59

To nie jest moje święto więc nigdzie nie idę. A na dodatek w ten dzień idę do pracy na magazyny wyrabiać normę tak na 40%

13


A.B. ~A.B. (Gość)25.10.2021 10:14

A le niestety katolicki naród okrada groby ze zniczy i kwiatów,Co na to "duszpasterze"?Ano nic ,jak zwykle .

23


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)25.10.2021 09:50

Przecież wiązankę można zrobić samemu. Ale nie przecież trzeba się pokazać i kupić za kilka stów na pokaz

31


Donejt ~Donejt (Gość)25.10.2021 09:22

Ja zawsze zabieram liście z grobu do domu i robię z nich susz

13


Rada na zlodzieja ~Rada na zlodzieja (Gość)24.10.2021 22:47

Dobry marker i podpisać wiązankę w kilku miejscach, imieniem i nazwiskiem zmarłego. Podobnie ze zniczami. Dla złodzieja stają się bezużyteczne.

30


Monsignore ~Monsignore (Gość)24.10.2021 21:23

Najkorzystniejsza pomoc zmarłym to modlitwa w ich intencji. Największe znicze i najpiękniejsze kwiaty na ziemi nie pomogą zmarłym,jak uczyni to modlitwa.

90


Hmmm ~Hmmm (Gość)24.10.2021 22:42

Pamięć o zmarłych i sprzątanie grobów to jedno... A zniczo-biznes to drugie. Markety zapchane zniczami i kwiatami od wrzesnia, sklepy i sprzedawcy wokół cmentarza ściskając się i już rozkładają stoiska... A po 3 listopada będą pełne kosze na cmentarzach. Może warto wprowadzić drugie życie dla zniczy... zamiast wywalac, postawić na zaniedbanych grobach albo zabrać do domu i postawić w przyszłym roku z nowym wkładem.

50


Rurur ~Rurur (Gość)24.10.2021 21:16

Oby znów nie zamknęli cmentarzy. Ja idę tak czy inaczej

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat