Advertisement

Piotrkowianie sprzątają groby przed 1 listopada

Strefa FM Niedziela, 24 października 2021533132
Za kilka dni znów będziemy odwiedzać groby bliskich zmarłych. Piotrkowianie w ten weekend sprzątają nagrobki, aby były już gotowe na początek listopada. Tłumów na piotrkowskich cmentarzach jednak nie było, co z resztą podkreślali nasi rozmówcy. Zwrócili za to uwagę na wysokie ceny zniczy i kwiatów.

Ładuję galerię...

- Za parę lat to w ogóle nie będzie miał kto dbać o groby - przyznała ze smutkiem starsza piotrkowianka. - Teraz młodzi o zmarłych bliskich pamiętają raptem parę tygodni po śmierci, a potem… Odwiedzają groby może raz na rok - dodaje. - Naszym zmarłym bliskim należy się pamięć. Trzeba wyczyścić płytę nagrobkową, pozamiatać wkoło, uprzątnąć liście i oczywiście kupić kwiaty, znicze, wkłady - mówi nam jeden z mieszkańców Piotrkowa. - Tylko strasznie drogie to wszystko teraz - dodaje.

Na to samo zwrócił uwagę nasz kolejny rozmówca. - Faktycznie zakup zniczy i kwiatów uderza po kieszeni. Na razie na dwa groby wydałem około 250 złotych, także jest to sporo, bo w poprzednich latach wydawałem znacznie mniej - wyjaśnia.

Znaczny wzrost cen potwierdzają sami handlujący przy ul. Spacerowej w Piotrkowie. - Jest dużo drożej, a co za tym idzie jest znacznie niższa sprzedaż. My musieliśmy podnieść ceny, a ludzie mają mniej pieniędzy. Ogólnie widzimy, że ruch jest zdecydowanie mniejszy niż w poprzednich latach. Nie wiemy co to będzie, choć mamy nadzieję, że może ten rok pozwoli nam odrobić straty z poprzedniego, gdy cmentarze zostały zamknięte - mówi jedna z kobiet sprzedających kwiaty i znicze.

A jakie są tegoroczne trendy i co cieszy się największą popularnością? - Jeśli chodzi o znicze, to wszelkiego rodzaju kapliczki. Jest spore zainteresowanie wiązankami, chociaż przyznam, że ludzie jeszcze wstrzymują się z zakupem. Jeśli chodzi o kolory, wszystko zależy od indywidualnego upodobania klientów - wyjaśnia nasza rozmówczyni.


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (32)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

j. ~j. (Gość)24.10.2021 14:36

Trzeba się śpieszyć, bo mogą zamknąć cmentarze na 1 listopada przy takiej liczbie zakażeń. No, ale podziękujemy antyszczepionkowcom co to buntują ludzi, żeby się nie szczepili...

69


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)25.10.2021 14:16

Ja jusz postawiłam znicze ale nie podpalałiłam bo by sie wypaliły.

01


byczek ~byczek (Gość)25.10.2021 09:59

To nie jest moje święto więc nigdzie nie idę. A na dodatek w ten dzień idę do pracy na magazyny wyrabiać normę tak na 40%

13


A.B. ~A.B. (Gość)25.10.2021 10:14

A le niestety katolicki naród okrada groby ze zniczy i kwiatów,Co na to "duszpasterze"?Ano nic ,jak zwykle .

23


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)25.10.2021 09:50

Przecież wiązankę można zrobić samemu. Ale nie przecież trzeba się pokazać i kupić za kilka stów na pokaz

31


Donejt ~Donejt (Gość)25.10.2021 09:22

Ja zawsze zabieram liście z grobu do domu i robię z nich susz

13


Rada na zlodzieja ~Rada na zlodzieja (Gość)24.10.2021 22:47

Dobry marker i podpisać wiązankę w kilku miejscach, imieniem i nazwiskiem zmarłego. Podobnie ze zniczami. Dla złodzieja stają się bezużyteczne.

30


Monsignore ~Monsignore (Gość)24.10.2021 21:23

Najkorzystniejsza pomoc zmarłym to modlitwa w ich intencji. Największe znicze i najpiękniejsze kwiaty na ziemi nie pomogą zmarłym,jak uczyni to modlitwa.

90


Hmmm ~Hmmm (Gość)24.10.2021 22:42

Pamięć o zmarłych i sprzątanie grobów to jedno... A zniczo-biznes to drugie. Markety zapchane zniczami i kwiatami od wrzesnia, sklepy i sprzedawcy wokół cmentarza ściskając się i już rozkładają stoiska... A po 3 listopada będą pełne kosze na cmentarzach. Może warto wprowadzić drugie życie dla zniczy... zamiast wywalac, postawić na zaniedbanych grobach albo zabrać do domu i postawić w przyszłym roku z nowym wkładem.

50


Rurur ~Rurur (Gość)24.10.2021 21:16

Oby znów nie zamknęli cmentarzy. Ja idę tak czy inaczej

41


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat