W Dzień Zaduszny wybraliśmy się na spacer po starym piotrkowskim cmentarzu. Nekropolia nazywana przez lokalnych pasjonatów historii piotrkowskimi "Powązkami" przepełniona jest pięknymi nagrobkami.
Wielkimi krokami zbliża się Wszystkich Świętych. Już tradycyjnie w rejonie piotrkowskich cmentarzy zmieni się organizacja ruchu. Sprawdziliśmy, jak będzie można dojechać na groby swoich bliskich.
W parkanie "nowego" cmentarza, w pobliżu ronda im. gen. S. Burzy-Karlińskiego, administracja cmentarza wykonała dodatkową bramę dla odwiedzających groby swoich bliskich na tejże nekropolii.
Prace remontowe na cmentarzu wojennym w Milejowie (gm. Rozprza) trwają od kilku dni pełną parą. To miejsce, dzięki renowacji, a także wymianie poszczególnych obiektów ma wkrótce zyskać zupełnie nowe oblicze. Władze gminy Rozprza podkreślają, że kultywowanie pamięci o poległych, leży w obowiązku wszystkich samorządów.
Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego mimo zamknięcia cmentarzy pomagają osobom sprzedającym żywe kwiaty. Wielu z nich kupiło je na przykład by ozdobić swoje działki czy ogrody. Część roślin została zakupiona przez przedstawicieli piotrkowskiego Starostwa Powiatowego. Kwiaty złożono m.in pod pomnikami na terenie miasta.
Niektórym mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego nie spodobała się decyzja o czasowym zamknięciu cmentarzy. Zdecydowali się więc złożyć kwiaty lub postawić znicze przy wejściu na nekropolię. Wśród nich znalazł się też "przekaz" dla rządzących.
Informacja o zamknięciu cmentarzy w Polsce, jaką premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątkowe popołudnie, spotkała się z falą krytyki nie tylko mieszkańców, ale także osób, które zajmują się w okresie święta Wszystkich Świętych sprzedażą zniczy i kwiatów, które mają być symbolem pamięci dla naszych bliskich zmarłych. Sprzedawcy podkreślają, że decyzja o zamknięciu nekropolii została ogłoszona zbyt późno, a straty, jakie w związku z tym przyjdzie im ponieść będą bardzo duże.
Policja uspokaja, w Piotrkowie można odwiedzać cmentarze. Ważne jest jednak byśmy podczas wizyt na nekropoliach zachowywali niezbędne środki ostrożności. Jeśli nie musimy, odłóżmy odwiedziny naszych bliskich zmarłych do czasu, kiedy będzie to bezpieczne.
Początkowo był miejscem pochówku zmarłych na cholerę. Z czasem stał się główną nekropolią miasta. Ostatnie miejsce spoczynku znaleźli tu i zwykli piotrkowianie, i obywatele wielce zasłużeni dla naszego miasta i kraju – oficerowie Wojska Polskiego, dawni powstańcy, lokalni notable, ludzie kultury i nauki czy filantropi. Z racji oryginalnych i zabytkowych nagrobków nazywany jest także piotrkowskimi Powązkami. I jak każde takie miejsce kryje on wiele tajemnic…
W dniu 7 października, w piękny, słoneczny czwartek odbyła się wycieczka z przewodnikiem na piotrkowski Cmentarz Żydowski przy ul. Spacerowej, powstały pod koniec XVIII wieku (http://www.kirkuty.xip.pl/piotrkowtryb.htm)