Zwyczaj święcenia pokarmów, którymi następnie dzielimy się przy wielkanocnych stołach jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Kultywują go jednak również przedstawiciele innych narodowości i odłamów chrześcijaństwa. Swoje święta będą w najbliższy weekend obchodzić m.in. grekokatolicy. Z tej okazji księża z parafii pw. św. Jana Pawła II zapraszają ich, by wspólnie pomodlić się i poświęcić produkty, które przygotowali dla siebie i swoich bliskich.
Pisanki, dekorowanie koszyczka wielkanocnego, ostatnie zakupy, gotowanie świątecznych potraw. Ale nie tylko. Wielkanoc to również czas na modlitwę i zadumę, a także na odwiedzanie cmentarzy.
W niedzielę ulicami naszego miasta przejdzie procesja upamiętniająca wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Uroczystość z okazji Niedzieli Palmowej rozpocznie się o godz. 15.00 przed pomnikiem św. Jana Pawła II.
Tegoroczne święcenie pokarmów w piotrkowskich kościołach z powodu pandemii musiało odbywać się na powietrzu i z zachowaniem obostrzeń oraz dystansu społecznego. Odwiedziliśmy kilka kościołów w historycznej części naszego miasta i sprawdziliśmy czy potrzeba kultywowania świątecznej tradycji okazała się dla piotrkowian silniejsza, niż lęk przed zakażeniem.
W odpowiedzi na zalecenia Kurii Łódzkiej, księża z parafii św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu odwołali „samochodowe” święcenie pokarmów.
Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Rynku Piastowskim to kolejna inwestycja, która została zrealizowana na terenie gminy Rozprza. W ramach tego projektu w centrum gminy postała fontanna. Budowa zakończyła się 30 września, zaś w niedzielę odbyło się jej poświęcenie.