Koniec ze święconką online. Dotychczas, z powodu pandemii koronawirusa i limitu w kościołach, rezygnowano ze święcenia wielkanocnych koszyczków. Wierni otrzymywali tekst modlitwy i sami w domu błogosławili pokarmy, które miały znaleźć się na wielkanocnym stole. W niektórych parafiach stoły wystawiane były przed świątyniami, aby uniknąć gromadzenia się w nich ludzi. W tym roku święcenie odbywa się w kościołach. To najważniejsza wielkanocna tradycja, która ma symboliczną wartość.
Co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku?
Jajka - symbol życia
Chleb - symbol, który wiąże się z ciałem Chrystusa i wydarzeniami Wielkiego Czwartku oraz Ostatniej Wieczerzy
Baranek - oznacza Chrystusa prowadzonego na rzeź
Sól i pierz - symbol oczyszczenia; sól chroni wiernych od zepsucia
Mięso i wędliny - są symbolem zdrowia i dostatku
Chrzan - oznacza fizyczną siłę i zdrowie
Ciasto - symbolizuje ludzkie umiejętności
Ser - pokazuje związek między człowiekiem a przyrodą
Woda - spotykana czasem jako symbol odrodzenia i chrztu, który obmywa nas z grzechu.
Zajączek – najczęściej z czekolady, symbolizuje nadejście wiosny i budzenie się przyrody do życia.
Koszyczek natomiast powinien być wiklinowy, z białą serwetką, udekorowany gałązkami bukszpanu lub borówki, które są symbolem radości i nadziei na zmartwychwstanie.
Bardzo podobają mi się koszyczki. Są w nich zajączki, baranki, ciasta i kolorowe jajka. Te zielone i niebieskie malowałam razem z moją siostrą - mówi 5 letnia Julka.
W Wielką Sobotę wierni nie tylko idą święcić pokarmy, ale też odwiedzają Groby Pańskie w różnych kościołach. Zgodnie z polską tradycją, są one przygotowywane na Wielki Piątek. To symboliczna dekoracja, tworzona na pamiątkę śmierci Chrystusa.
Odwiedzamy także cmentarze, aby pomodlić się za tych, którzy nie usiądą z nami w tym roku, przy świątecznym stole. Groby przystrajamy wielkanocnymi stroikami, zapalamy też znicze w kształcie pisanek.
Modlimy się za bliskich zmarłych. Tylko w ten sposób, właśnie poprzez modlitwę, możemy im złożyć świąteczne życzenia - mówi Pani Grażyna.