Artykuły do tagu: Wojna

Czy Piotrków jest przygotowany na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?
Obywatele Ukrainy, po rosyjskim ataku, uciekają przed wojną. Na granicy w Dorohusku pojawiły się już pierwsze samochody i autobusy z Ukraińcami. Czy na przyjęcie uchodźców przygotowany jest także Piotrków Trybunalski?
Piotrków i inne miasta regionu ślą wyrazy wsparcia dla Ukraińców
Prezydent Krzysztof Chojniak przekazał za pośrednictwem swojego profilu w mediach społecznościowych wyrazy wsparcia dla Ukrainy, a szczególnie miejscowości Równe, a więc miastu partnerskiemu Piotrkowa Trybunalskiego. To w związku z wojną, którą rozpoczęli Rosjanie, atakując jednocześni kilka ukraińskich miast.
Rosja zaatakowała o świcie Ukrainę. Ataki rakietowe zostały przypuszczone na kilka miejsc jednocześnie. Sytuacja za naszą wschodnią granicą jest bardzo poważna. Podkreślają to m.in. Ukraińcy mieszkający obecnie w Piotrkowie Trybunalskim.
81. rocznica utworzenia Armii Krajowej
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
78 lat od egzekucji na piotrkowskich Budkach
12 lutego 1944 roku na piotrkowskich Budkach naziści dokonali zbrodni na Polakach. Rozstrzelano 20 osób w ramach zemsty za zabicie w tym samym miejscu niemieckiego żandarma. W 78. rocznicę tego tragicznego wydarzenia, środowiska lewicowe z Piotrkowa upamiętnili rozstrzelanych przez hitlerowskiego okupanta. Pod pomnikiem poświęconym ofiarom tej zbrodni złożono kwiaty i znicze.
Przeżyli prawdziwą gehennę
5 lub 8 października - w przekazach historycznych te dwie daty przewijają się jako czas utworzenia getta żydowskiego w Piotrkowie Trybunalskim - pierwszego takiego miejsca w Europie. W 82. rocznicę tego wydarzenia przypominamy artykuł Agnieszki Warchulińskiej o tragicznych losach piotrkowskich Żydów w czasie II wojny światowej.
Pamiętali o poległych pod Piotrkowem
Mieszkańcy gminy Rozprza oraz innych gmin powiatu piotrkowskiego uczestniczyli w niedzielę (5 września) w Mszy Świętej, upamiętniającej bitwę o Szosę Piotrkowską. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu spod kościoła parafialnego w Milejowie na cmentarz wojskowy, gdzie odprawiona została Eucharystia przy pomniku poległych żołnierzy.
Oddali hołd ofiarom bombardowania Sulejowa
W sobotę (4 września) punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny, a następnie urzędnicy oraz mieszkańcy gminy Sulejów, złożyli kwiaty przed pomnikami, znajdującymi się na sulejowskim cmentarzu parafialnym. Później wszyscy udali się do Kościoła pw. św. Floriana, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji ofiar bombardowania Sulejowa, do którego doszło 4 września 1939 r. W ten sposób uczczono 82. rocznicę tego tragicznego wydarzenia.
Wolborzanie uczcili pamięć poległych
Przy kwaterze wojennej bohaterów września 1939 roku na cmentarzu w Wolborzu, zorganizowano 1 września uroczystości upamiętniające 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Piotrków pamięta o bohaterach
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat