10 marca zakończyło działalność centrum dla uchodźców z Ukrainy zlokalizowane przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie. W szczytowym momencie napływu uchodźców do Polski mieszkało tam kilkaset osób.
Jej Królewska Wysokość Sułtana Mariam Amor Torres Mastura, księżniczka Królewskiego Królestwa Maharlika Darussalam (Filipiny) i honorowa księżna Melayu Jambi z Indonezji przyjechała do Polski na zaproszenie Liszewska-Bowen Foundation, a w jej oficjalnej wizycie znalazło się spotkanie z uchodźcami wojennymi przebywającymi w ośrodku uchodźczym w Siedlcach, prowadzonym przez Fundację Leny Grochowskiej.
To już 226. dzień inwazji Rosji na Ukrainie. Pierwsze tygodnie wojny przyniosły mnóstwo emigracji osób, które w strachu przed wojną uciekały do Polski. Część z nich znalazła się w Piotrkowie.
30 uchodźców z Ukrainy zostało w środę zakwaterowanych w bursie przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3, gdzie miasto przygotowało miejsca noclegowe dla osób szukających schronienia w naszym kraju.
4 kwietnia 2022 ruszył pilotaż programu VDOMA, który wesprze uchodźców z Ukrainy w szukaniu pracy w Polsce. Pomysłodawcą tego programu jest fundacja Banku Gospodarstwa Krajowego - Empiria i Wiedza, która zaprosiła do współpracy ekspertów z firmy rekrutacyjnej Bigram.
O tym, że wiele organizacji pozarządowych niesie wsparcie dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, mogliśmy się przekonać przy okazji zorganizowanego w piątek (01.04.2022) spotkania w Starostwie Powiatowym. Inicjatorem Forum Organizacji Pozarządowych była fundacja Cor Ignis oraz powiat piotrkowski.
100 łóżek polowych i pościel trafiły z partnerskiego Vienne do Piotrkowa. Dary z Francji przyjechały na teren budowlanki, gdzie w szkolnej bursie oraz sali gimnastycznej, przygotowano bazę noclegową dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy.
Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w oddziale zewnętrznym piotrkowskiego Aresztu Śledczego w Goleszach zostali skierowani do pomocy przy remoncie lokali dla Ukraińców uciekających przed wojną. Przygotowuje je gmina Wolbórz, a ppłk Robert Sójta odpowiedział tym samym na prośbę burmistrza Andrzeja Jarosa.
Dwadzieścia miejsc dla uchodźców wojennych zostało przygotowanych w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Proszeniu. Punkt przejściowy powstał w tym miejscu, m.in. w związku z bezpośrednim sąsiedztwem trasy S-8.
O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty, w tym osoby fizyczne, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom, przybyłym do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi. Świadczenie przysługuje każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, przybyłym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli do Polski.