Piotrkowska Lewica uczciła Narodowy Dzień Zwycięstwa i złożyła wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom walk za Polskę i lud 1939-1945" mieszczącym się przy skrzyżowaniu Al. Kopernika z al. 3 Maja oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich przy ul. Rakowskiej.
8 maja 1945 r. w Berlinie podpisano bezwarunkowy akt kapitulacji Niemiec, który zakończył II wojnę światową w Europie, największy i najtragiczniejszy konflikt w historii ludzkości.
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
Wszyscy z lekcji historii znają obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau, jednak mało kto pamięta o jego łódzkim odpowiedniku stworzonym przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej z myślą o najmłodszych. Były rzecznik piotrkowskiego Urzędu Miasta, Błażej Torański właśnie temu miejscu i osobom, które do niego trafiły poświęcił swoją książkę "Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi".
W sobotni wieczór piotrkowskie Muzeum zaprosiło na „Raut u Piłsudskiego”, podczas którego publiczność mogła przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego. Wydarzenie wpisało się w obchody 100. rocznicy "Cudu nad Wisłą".
Pamięci żołnierzy poległych pod Wolborzem we wrześniu 1939 roku poświęcona była msza święta na wolborskim cmentarzu. Licznie zebrani mieszkańcy oddali hołd przy odnowionej mogile.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr hab. Dariusz Rogut oraz burmistrz Wolborza Andrzej Jaros zapraszają na niedzielną Mszę Świętą w intencji żołnierzy poległych na Ziemi Wolborskiej.
W rocznicę bitwy obronnej o Borowską Górę, hołd poległym tutaj w 1939 roku żołnierzom oddali okoliczni mieszkańcy, żołnierze dziś służący w Wojsku Polskim, politycy, samorządowcy.
W związku z realizacją kolejnego etapu projektu „1920-2020 UCZCIJMY PAMIĘĆ O TYCH DNIACH”, Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z bezpłatnym wydawnictwem poświęconym 100. rocznicy wojny polsko-bolszewickiej.
Z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej członkowie środowisk lewicowych złożyli kwiaty przed pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza oraz w miejscach upamiętniających ofiary działań wojennych.