Artykuły do tagu: Wojna

Upamiętnili wybuch II wojny światowej
81. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczczono także w Piotrkowie. M.in. samorządowcy oddali hołd bohaterom poległym w czasie najbardziej tragicznego i krwawego konfliktu zbrojnego w historii świata.
15 sierpnia w Piotrkowie. Uroczystości na cmentarzu wojennym
Wyjątkowo skromne, z uwagi na panująca epidemię, były w tym roku uroczystości święta Sił Zbrojnych RP, obchodzonego 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. Przedstawiciele samorządu miasta i powiatu, a także środowisk kombatanckich i harcerze spotkali się na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie, by uczcić stulecie tzw. Cudu nad Wisłą, uznawanego za jedno z najważniejszych starć militarnych w historii świata.
Cmentarz prawosławny w Piotrkowie: Harcerze zapalili
W wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. u boku Polaków walczyli również Ukraińcy. Dla upamiętnienia tego faktu harcerze z 40. Radomszczańskiej Drużyny Wędrowniczej „Piorun” im. gen. Władysława Andersa w piątek na cmentarzu prawosławnym w Piotrkowie zapalili „Płomień Braterstwa”.
„Płomień Braterstwa” zapłonie również w Piotrkowie
W piątek 14 sierpnia o godzinie 18.00 na Cmentarzu Prawosławnym w Piotrkowie Trybunalskim odbędzie się uroczystość upamiętnienia żołnierzy ukraińskich, którzy polegli walcząc u boku Polaków w wojnie polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
Wystawa
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zapoznania się z wystawą pt.: "Peter Hofmann - żołnierz i fotograf". Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się jak wyglądał nasz region w czasie I Wojny Światowej.
Trwa renowacja kwatery wojennej w Wolborzu
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi rozpoczął kompleksową renowację kwatery wojennej na cmentarzu w Wolborzu. Spoczywają w niej żołnierze Wojska Polskiego z 13 Dywizji Piechoty Armii Odwodowej 'Prusy". Żołnierze Ci polegli w obronie Wolborza we wrześniu 1939 roku.
Rodzina z Białorusi odnalazła w Piotrkowie mogiłę poległego krewnego
Po 80 latach poszukiwań rodzina Żyłko z Białorusi odnalazła w Piotrkowie Trybunalskim mogiłę swojego przodka. Franciszek Żyłko walczył w 86. Pułku Piechoty i zginął 5 września 1939 roku w Milejowie podczas bitwy o Szosę Piotrkowską.
„Strat w ludziach nie sposób wycenić!” Burmistrz Sulejowa o reparacjach wojennych
Podczas II wojny światowej Sulejów został zniszczony w ok. 80 - 90%, reparacje wojenne od Niemiec, o których podczas kampanii tyle mówili politycy PiS, mogłyby więc pokryć choć część strat sulejowian.
Uczyć jak walczyć, czy jak do walki nie dopuścić?
Druga wojna światowa kosztowała kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich. To wiemy z książek, filmów, opowieści. A czy czegoś nas nauczyła?
W Milejowie uczczono 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej
Mieszkańcy gminy Rozprza i powiatu piotrkowskiego spotkali się w niedzielne południe, by uczcić 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej oraz pamięć o Bitwie o Szosę Piotrkowską we wrześniu 1939 roku.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat