15 sierpnia obchodzimy w Polsce Święto Wojska Polskiego. Dzisiaj (15.08.204) w 104 rocznicę "Cudu nad Wisłą" w Piotrkowie Trybunalskim pod Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem jednej z najważniejszych bitew w historii Polski.
Wielka Niedziela – niedziela wielkiej radości ze Zmartwychwstania i ostatni dzień rozważań ks. Mariusza Jersaka, proboszcza parafii pw. św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie.
Pisanki, dekorowanie koszyczka wielkanocnego, ostatnie zakupy, gotowanie świątecznych potraw. Ale nie tylko. Wielkanoc to również czas na modlitwę i zadumę, a także na odwiedzanie cmentarzy.
Dziesięciu strażaków, należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Moszczenicy, pomogło w porządkowaniu pomnika Rozstrzelanych Żołnierzy 2 VII 1940 roku. W sprzątaniu nagrobków i okolicznego terenu wsparli pracowników Nadleśnictwa Meszcze.
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi rozpoczął kompleksową renowację kwatery wojennej na cmentarzu w Wolborzu. Spoczywają w niej żołnierze Wojska Polskiego z 13 Dywizji Piechoty Armii Odwodowej 'Prusy". Żołnierze Ci polegli w obronie Wolborza we wrześniu 1939 roku.
Nieodłącznym elementem świąt wielkanocnych jest czuwanie przy grobie Jezusa Chrystusa. W tym roku wierni w parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie mogli zobaczyć nietypowy symboliczny grób, zmuszający do refleksji. Fotografię wysłał nam nasz czytelnik.
W minioną sobotę piotrkowski Oddział PTTK zorganizował kolejną akcję non-profit. Skierowana była ona do dzieci i młodzieży. Celem statutowo-programowej akcji „Płomyk pamięci”, było jesienne sprzątanie grobów.
Zorganizowanie pogrzebu w dzisiejszych czasach wiąże się z dużymi kosztami. Płacimy między innymi za miejsce pochówku na cmentarzu. Trzeba jednak pamiętać, że opłata ta obowiązuje przez 20 lat.