W poniedziałek (06.01.2025) już po raz kolejny ulicami Piotrkowa Trybunalskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie przyciągnęło piotrkowskie rodziny z dziećmi, przyszli specjalnie by podziwiać uliczne jasełka organizowane od 2005 roku.
Tłumy mieszkańców wzięły udział w Orszaku Trzech Króli, który odbył się w sobotnie popołudnie w Piotrkowie. Marsz rozpoczął się przy Zamku Królewskim, a zakończył pod bazyliką farną.
Katolicy na całym świecie obchodzą w sobotę uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce zwaną potocznie świętem Trzech Króli. W naszym kraju wierni w tym dniu oznaczają kredą drzwi swoich domów na znak obecności Chrystusa w tej rodzinie.
Już po raz kolejny ulicami Piotrkowa przejdzie Orszak Trzech Króli. Na czele barwnego korowodu podążą Kacper, Melchior i Baltazar, którzy jako pierwsi podążą, aby pokłonić się dzieciątku Jezus.
Już po raz kolejny na ulicach Piotrkowa przeżywaliśmy Misterium Męki Pańskiej. W tym roku tradycyjną inscenizowaną drogę krzyżową poprowadził piotrkowian ks. Marek Marczak, biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.
Po latach przerwy spowodowanej pandemią na ulice Piotrkowa wraca Orszak Trzech Króli. 6 stycznia piotrkowianie będą mieli okazję podążyć za Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, którzy wyruszą, aby pokłonić się dzieciątku Jezus.
Pisanki, dekorowanie koszyczka wielkanocnego, ostatnie zakupy, gotowanie świątecznych potraw. Ale nie tylko. Wielkanoc to również czas na modlitwę i zadumę, a także na odwiedzanie cmentarzy.
Po dwóch latach przerwy, związanych z pandemią koronawirusa, w Piotrkowie ponownie odbyło się Misterium Męki Pańskiej. W środę (13 kwietnia) widowisko pasyjne odegrano na ulicach miasta. Wydarzenie zgromadziło setki wiernych uczestniczących w nabożeństwie.
Katolicy na całym świecie obchodzą w piątek uroczystość Objawienia Pańskiego, w Polsce zwaną potocznie świętem Trzech Króli. W naszym kraju wierni w tym dniu oznaczają kredą drzwi swoich domów na znak obecności Chrystusa w tej rodzinie.
Jednym z ulubionych zwyczajów wielkanocnych wśród piotrkowian jest rodzinne odwiedzanie Grobów Pańskich, przygotowywanych we wszystkich kościołach. Nasz reporter chciał podtrzymać tę tradycję, ale okazało się to niemożliwe, gdyż większość świątyń była zamknięta z powodu pandemii. Udało się to tylko w kościele oo. Bernardynów, gdzie akurat trwała liturgia.