Uroczystość Objawienia Pańskiego to w kościele katolickim tzw. święto nakazane. Oznacza to, że wierni mają tego dnia obowiązek uczestniczyć w mszy świętej. Podczas każdej eucharystii księża święcą kredę oraz kadzidło. Kredą wierni oznaczają drzwi swoich domów.
Najczęściej w Polsce na drzwiach pojawiają się litery K, M, B, co odnosi się do imion trzech Mędrców ze Wschodu, którzy przybyli, aby oddać pokłon właśnie narodzonemu Jezusowi: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Jest to powszechnie przyjęty i poprawny zapis, jednak stoi za nim dość powierzchowna interpretacja.
Jak podaje katolicki portal Aleteia.pl, znacznie starszy i głębszy przekaz mówi, że drzwi należy oznaczać napisem C+M+B, a do liter dopisać datę bieżącego roku: C+M+B 2024. C+M+B to skrót pochodzący od łacińskiej sentencji Christus Mansionem Benedicat, która oznacza „(Niech) Chrystus mieszkanie błogosławi”.
Łacińskie słowo oznacza dom nie tylko w sensie samego zamieszkania, ale miejsce, w którym się pozostaje, czuje się osłoniętym, otulonym, miejsce życia i tworzenia wspólnoty. Warto dodać, że sam zwyczaj pisania kredą na drzwiach jest odniesieniem do Starego Testamentu. W księdze Wyjścia Bóg nakazał Izraelitom naznaczyć drzwi swoich domów krwią baranka, dzięki czemu uniknęli oni kary Bożej i zostali wypuszczeni przez faraona z Egiptu.