Advertisement

Piotrków pamięta o bohaterach

ePiotrkow Środa, 01 września 202123395
Piotrkowscy urzędnicy, a także kombatanci i przedstawiciele placówek edukacyjnych, pamiętali o bohaterach poległych w czasie II Wojny Światowej. W środowe przedpołudnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Grobu Nieznanego Żołnierza.

Ładuję galerię...

- My jako piotrkowianie wspominamy szczególnie mieszkańców naszego miasta, którzy brali udział w kampanii wrześniowej oraz późniejszych działaniach wojennych. Pamiętamy również o gen. Stefanie "Grocie" Roweckim, który był komendantem głównym Armii Krajowej. Znajdujemy się w okolicach parku św. Jana Pawła II, potocznie zwanego "Krzywdą". Najstarsi piotrkowianie na pewno pamiętają jak doszło do zbombardowania tego miejsca. Pamiętamy o tych którzy tu zginęli, a składając dziś kwiaty, oddajemy im hołd. Mam nadzieję, że będzie to przesłanie dla kolejnych pokoleń, byśmy robili wszystko, żeby do podobnego konfliktu już nigdy nie doszło - mówi Andrzej Kacperek, wiceprezydent Piotrkowa Trybunalskiego.

 

- Oddajemy cześć wszystkim tym, którzy 82 lata temu walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. Dzisiaj składamy kwiaty w Piotrkowie, a na terenie powiatu piotrkowskiego obchody zorganizowaliśmy w Wolborzu, gdzie również wspominamy tych, którzy walczyli i oddali życie we wrześniu 1939 roku. Bardzo się cieszę, że wśród nas są kombatanci i młodzież. To budujące, że pamiętają o tych wydarzeniach - dodał starosta piotrkowski, Piotr Wojtysiak.

 

1 września 1939 roku o godzinie 4.40 w Wieluniu spadły pierwsze bomby nazistowskiego najeźdźcy. Niedługo potem pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Westerplatte. Tak rozpoczęła się II wojna światowa – najtragiczniejszy i najkrwawszy konflikt zbrojny w historii ludzkości, który potrwał ponad 6 lat i pochłonął około 60 milionów ludzkich istnień.


Zainteresował temat?

3

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jar ~Jar (Gość)02.09.2021 06:17

Pamiętać należy zawsze o tych bohaterach, którzy zginęli ale nie należy wykorzystywać tego politycznie i nie siać nienawiści do innych narodów!!!

50


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)01.09.2021 23:20

Tłumy tych co pamiętają .Gdzie bo nie widzę.

22


ja ~ja (Gość)01.09.2021 22:57

Nie rozumiem osobników, którzy w takim dniu kpią z cierpień milionów ludzi... Cierpień niezawinionych, cierpień przypadkowych, a co najważniejsze - cierpień nieraz straszliwie okrutnych. Co mają w swoich głowach ci osobnicy?
Naprawdę nie jest w stanie poruszyć was np. historia pewnej siedmioosobowej rodziny z Sulejowa? Wysilcie swoje "mózgi" poczytajcie chwilę:
• Stefania - lat 18, córka, zginęła przygnieciona belką kiedy próbowała schronić się w piwnicy.
• Juliannę - lat 53, matkę, bomba trafiła akurat wtedy gdy wraz z trzema innymi kobietami, próbowała znaleźć jakąkolwiek osłonę przy ścianie domu.
• Stanisław - lat 55, ojciec - zginął przed piekarnią, kiedy po pierwszych eksplozjach biegł do domu...
• Kazimiera - lat 35, synowa, zmarła w listopadzie 1940 wskutek komplikacji po ranach, które odniosła w bombardowaniu we wrześniu 1939 r.,
• Marian - lat 38, syn, aresztowany w lutym 1941 r., zamordowany w październiku 1941r. w Auschwitz,
• Józef - lat 23, syn, aresztowany w lutym 1941 r., zamordowany w kwietniu 1942 r. w Auschwitz.
Macie tu sześć osób, które zostały pozbawione życia, a żyć raczej chciały...
Wojnę przeżyła tylko jedna jedyna córka Irena, która w roku 1941 (aresztowanie braci) miała 16 lat. Pozostała bez schronienia (we wrześniu 1941 r. dom był przecież zbombardowany), bez rodziny i środków do życia... Podoba się wam?
Jak można na wspomnienie tych wydarzeń filozofować i mędrkować?! Jeśli nie jesteście ludźmi, to zamknijcie chociaż buzie! Albo lepiej idźcie do córki tej biednej kobiety, która została sama praktycznie na początku tej wojny. Idźcie i zaśmiejcie się jej w twarz. POTRAFICIE?
Każdemu dam adres, pomogę umówić spotkanie, każdemu chętnemu udostępnię dokumenty poświadczające tragedię tej rodziny. Jest jakiś chętny?

81


Owczarek nazistowski ~Owczarek nazistowski (Gość)01.09.2021 14:52

Naród świętujący tragedie i klęski...

68


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat