Artykuły do tagu: Wojna

Bitwa pod Piotrkowem Trybunalskim 5-6 IX 1939
Główne kierunki natarcia niemieckich sił były znane polskim strategom na rok przed wybuchem wojny. Liczono się, że Niemcy będą nacierać na Warszawę od strony północnej (wzdłuż Noteci i Wisły), oraz od południa przez Piotrków.
Sulejów pamięta o pomordowanych [zdjęcia]
4 września 1939 roku na Sulejów spadły bomby niemieckiego agresora. W bombardowaniach zginęły tysiące niewinnych ofiar. Pamięć pomordowanych uczcili w niedzielę mieszkańcy, samorządowcy oraz zaproszeni goście. W ramach obchodów na Placu Straży przygotowano m.in. rekonstrukcję tamtych tragicznych zdarzeń.
Lewica pamięta o polskich bohaterach
Piotrkowska Lewica uczciła pamięć bohaterów walczących o wolność Polski w trakcie kampanii wrześniowej. Jej przedstawiciele złożyli kwiaty pod trzema pomnikami w Piotrkowie.
Książka na weekend - historia największej epidemii w dziejach
Tym razem coś dla miłośników historii, bo z jednej strony proponujemy powieść, której akcja osadzona jest w czasach II wojny światowej, a z drugiej - ciekawą książkę opisującą największą pandemię w dziejach ludzkości. A była nią dżuma. Na okrasę dorzucamy coś lekkiego – powieść obyczajową nie tylko dla nowożeńców.
Upamiętnili bohaterów walczących o wolność
83 lata temu, 1 września, w wyniku agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę, wybuchła II wojna światowa. W dniu kolejnej rocznicy tych tragicznych w dziejach Polski wydarzeń, także w Piotrkowie delegacje oddały hołd bohaterom walczącym o wolność ojczyzny.
83 lata temu wojska niemieckie zaatakowały RP – początek II wojny światowej
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
Uczczą pamięć ofiar bombardowania
W niedzielę (04.09.2022) minie kolejna rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii powiatu piotrkowskiego. Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski oraz przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej Bartosz Borkowski zapraszają na Uroczyste Obchody 83. Rocznicy Bombardowania Sulejowa, które rozpoczną się o godzinie 15.00.
Książka na weekend – poruszające historie na wakacje
Na ten weekend proponujemy trzy książki, które mają wspólny mianownik, a jest nim poruszenie czytelnika. Bo choć gatunki literackie są różne, to jednak emocje, które wywołują proponowane tym razem książki, są podobne. Od wzruszenia, poprzez zdziwienie po smutek.
Pamiętali o pomordowanych
Mieszkańcy powiatu piotrkowskiego spotkali się w piątek (24.06.2022) nieopodal wsi Pieńki Karlińskie (gm. Moszczenica), by uczcić pamięć zamordowanych 78 lat temu przez okupanta hitlerowskiego. Z okazji rocznicy odprawiono też mszę świętą polową, obok pomnika upamiętniającego tamte tragiczne wydarzenia.
Odkrywamy znane i nieznane - Piotrkowskie schrony
W czasach zimnej wojny i okresu komunizmu powstało wiele budowli, które miały chronić mieszkańców przed atomową apokalipsą. Do dziś ostało się w Piotrkowie wiele z nich. Schrony znajdują się w podziemiach wielu bloków i instytucji. I obecnie stanowią raczej ciekawostkę niż realne zabezpieczenie przed wojną atomową.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat