Wyprawianie skór na potrzeby produkcji różnego rodzaju wyrobów to jedno z najstarszych rzemiosł, które znane było już w starożytności. Dynamiczny rozwój manufaktur grabarskich przypadka jednak na czasy średniowiecza. Od stuleci garbowanie skór pozwala na pozyskiwanie wysokiej jakości surowca, wykorzystywanego obecnie w przemyśle obuwniczym, odzieżowym, do produkcji galanterii skórzanej oraz wielu innych elementów. Warto zgłębić specyfikę samego procesu garbowania oraz branży, z której wytworami spotykamy się niemal każdego dnia.
W sobotę i niedzielę (17-18 lipca) miasto organizuje "Letni piknik rodzinny". Na piotrkowian czeka mnóstwo atrakcji. Zapraszamy do zapoznania się z programem zamieszczonym poniżej.
Wyniki giełdowe spółek, zmienna wartość produktów, walut oraz innych aktywów, spędzają sen z powiek wielu ludziom, dla których są one źródłem zarobków. Na rynku finansowym trzeba dysponować odpowiednią wiedzą ekonomiczną, a także być wyczulonym na różne sygnały, które mogą umknąć mniej wprawnym inwestorom oraz inwestorkom. Potrzebna tam jest także pewna doza szczęścia, jak to w życiu. Kluczowa jest jednak wiedza oraz umiejętność szybkiej reakcji na różne, często ekstremalne, sytuacje.
Wycieczka do Spalskiego Parku Krajobrazowego zainaugurowała letni cykl "Turystyczne Niedziele w Województwie Łódzkim". Z bezpłatnej oferty wyjazdów przygotowanej przez Urząd Marszałkowski w Łodzi mogą skorzystać mieszkańcy regionu, którzy chcą poznać najbardziej urokliwe zakątki Łódzkiego.
Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach akcji Bezpieczny Przejazd odpowiada na tytułowe pytanie oraz informuje o zasadach korzystania z przejazdów kolejowych. Tym razem przedstawiciele spółki, Straży Ochrony Kolei oraz piotrkowskiej KMP promowali zasady bezpieczeństwa przy przejeździe na ul. Moryca.
Północno-zachodnia część powiatu piotrkowskiego (gmina Czarnocin oraz część gmin Moszczenica i Grabica) została objęty strefą zagrożoną. Przyczyną takiej decyzji jest wystąpienie ASF w jednym z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn, powiat łódzki wschodni).
KS Paradyż – zwycięzca tegorocznych rozgrywek piotrkowskiej okręgówki, w przyszłym sezonie zagra w IV lidze łódzkiej. O awansie poinformował portal lodzkifutbol.pl , powołując się na prezesa klubu, Grzegorza Mikuckiego.
O potrzebę powstania odkrytego basenu w naszym mieście pytali słuchaczy radia Strefa FM prowadzący wtorkowy magazyn Magiel. Dyskusja ta powraca w każde wakacje, a piotrkowianie licznie się w tym temacie wypowiadali także w tym roku. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy również opozycyjną radną oraz dyrektora OSIR-u.
72,8% uczniów przystępujących do matury w województwie łódzkim otrzymało świadectwa maturalne. Nieco niższą zdawalnością mogą się pochwalić abiturienci z Piotrkowa, z których 69,7% zdało wszystkie egzaminy. Dużo gorzej sytuacja wygląda w powiecie piotrkowskim , gdzie odsetek osób, które z powodzeniem zaliczyły maturę wyniósł zaledwie 36,8%. Cieszą za to wyniki I, II i III LO w Piotrkowie, które znacznie przekroczyły średnią wojewódzką i krajową, wynoszącą 74,5%.
W ramach rozbudowy infrastruktury na rurociągu Płock – Koluszki – Boronów na terenie gminy Wola Krzysztoporska, w miejscowości Jeżów planowana jest budowa nowej stacji pomp wraz z niezbędną infrastrukturą (np. przyłącze elektroenergetyczne). Przez wyznaczone działki na terenie gminy będą przebiegać podziemne linie elektroenergetyczne średniego napięcia, które zasilą obiekty Stacji Pomp w Jeżowie. Mieszkańcy muszą się więc liczyć z pracami ziemnymi na ich terenie. Prace rozpoczną się w połowie lipca tego roku i potrwają około 4 miesięcy.