W związku z zagrożeniem ASF zwołano powiatowy sztab kryzysowy

Powiat PiotrkowskiRegion Środa, 07 lipca 2021787716
Północno-zachodnia część powiatu piotrkowskiego (gmina Czarnocin oraz część gmin Moszczenica i Grabica) została objęty strefą zagrożoną. Przyczyną takiej decyzji jest wystąpienie ASF w jednym z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn, powiat łódzki wschodni).

Ładuję galerię...

 

Wprowadzone rozporządzeniami - wojewody łódzkiego i Komisji Europejskiej - restrykcje i ograniczenia w handlu oraz transporcie trzody chlewnej były tematem posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zwołanego z uwagi na bardzo trudną sytuacją hodowców z terenu ziemi piotrkowskiej przez starostę Piotra Wojtysiaka. 

 

Najwięcej uwagi poświęcono temu, że w myśl przepisów unijnych, konieczne będzie przebadanie krwi świń, pochodzących ze strefy zagrożonej i przeznaczonych na sprzedaż. Szacuje się, że w tych trzech gminach oznaczonych kolorem czerwonym, znajduje się ich obecnie ok. 200 tysięcy sztuk.

 

- Pytania dotyczyły także terminu, od kiedy producenci trzody chlewnej będą mogli zgłaszać fakt zamiaru sprzedaży poprzez złożenie wniosku o wykonanie badania krwi do służb weterynaryjnych. Ustalono także, że w ciągu kilku dni opracowana zostanie ulotka z najważniejszymi informacjami na temat funkcjonowania rolników w strefie zagrożonej. Będzie ona rozdana także na organizowanym, w dniu 12 lipca o godz. 18.00, w Grabicy spotkaniu, dotyczącym wprowadzonych restrykcji w powiecie piotrkowskim - czytamy w informacji Starostwa Powiatowego w Piotrkowie.

 

Na spotkanie serdecznie zapraszają zainteresowanych rolników: starosta Piotr Wojtysiak wraz wójtami gmin Czarnocin, Grabica i Moszczenica. Zaproszenia na nie zostaną wysłane także do wojewody Tobiasza Bocheńskiego oraz parlamentarzystów ziemi piotrkowskiej.

 

W posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli włodarze gmin: Czarnocin, Moszczenica i Grabica, przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, funkcjonariusze delegowani z piotrkowskiej KMP oraz samorząd rolniczy na czele z Januszem Terką.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (16)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fdsfdsf ~fdsfdsf (Gość)09.07.2021 09:00

ASF! I to jest problem? A na czym on polega? Przecież ta choroba nam ludziom nie zagraża. Ale ktoś na świecie zrobi sobie poszerzenie rynku zbytu dla swoich świnek. A my jak te głuptaki powtarzamy brednie i zabijamy nasze stada.

10


knujący knur ~knujący knur (Gość)07.07.2021 23:15

Cytuję:
W związku z zagrożeniem ASF zwołano powiatowy sztab kryzysowy


A zdjęcia z jakiejś maskarady...
Może wszystkie świnie też ubrać w maseczki i nakazać im zachowywanie półtorametrowego dystansu? A do karmienia wyznaczyć godziny dla knurów, dla wieprzy, dla macior i dla warchlaków... Ludzie się do tego przyzwyczaili, to i świnie dadzą radę. Żenada.

111


Loka ~Loka (Gość)08.07.2021 18:30

PIS wykończy polską wieś

71


Kazik ~Kazik (Gość)08.07.2021 10:08

Tak samo straszą ASF jak i Coronką a chodzi o likwidację polskiej wsi o to im chodzi. Największym zagrożeniem dla wsi i społeczeństwa to urzędnicy każdego szczebla taka jest smutna prawda

71


saxy. ~saxy. (Gość)08.07.2021 12:09

Czyli ten sztab będzie odganiał polityczne świnie od koryta,

40


Polak ~Polak (Gość)07.07.2021 23:24

Od powietrza, głodu, ognia i PSL wybaw nas Panie.

80


powiatowy ~powiatowy (Gość)08.07.2021 08:35

I znowu siedzi towarzystwo wzajemnej adoracji PSL-ZSL-PZPR co wymyślili nic ! karawana jedzie dalej , koryto jest.

80


Has ~Has (Gość)08.07.2021 07:46

Dobrze że ktoś się tym tematem zajmuje. Bo rząd ma to w nosie

06


Rtjx ~Rtjx (Gość)08.07.2021 07:26

Janusz Terka, zbawca piotrkowskiej wsi...

21


Hodowla świń. ~Hodowla świń. (Gość)08.07.2021 00:42

Zobaczcie jak dbają o swoich z zagłębia piotrkowskiego, resztę gmin jak Kępno, Łubnice itp. mają w dupie. Posiedzieli, popierdzieli w stołki i dalej nic nie wiadomo.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat