Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznacza minister zdrowia Adam Niedzielski. Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu – radzi.
Podjąłem decyzję o tym, żeby od 28 marca wprowadzić zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Nie dotyczy to podmiotów leczniczych – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Urząd Miasta znów w pełni otworzył się dla mieszkańców. Od 1 marca zasady obsługi interesantów wróciły do czasów sprzed pandemii. Jedyny pozostającym obostrzeniem jest konieczność noszenia maseczek.
Na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku; rozporządzenie obostrzeniowe zostanie znowelizowane – poinformował PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Jutro lub pojutrze przedstawimy zaostrzenia w związku ze świętami i mutacją omikron; będziemy wzmacniać mechanizmy obowiązku szczepień. Rozważamy też wzmocnienie obostrzeń wobec niezaszczepionych - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.
- W związku z pojawieniem się nowej mutacji przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Ma on dać nam świadomość wagi tej sytuacji, gdy pojawia się nowe ryzyko - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.
Mimo że przekraczamy granicę 1000 zakażeń dziennie to nie jest jeszcze moment, żebyśmy myśleli o restrykcjach. Liczby te nie są takim zagrożeniem dla wydolności systemu opieki zdrowotnej, żeby podejmować drastyczne decyzje – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Jeśli zostaną wprowadzone obostrzenia, to osoby zaszczepione nie zostaną nimi objęte - zadeklarował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że osoby zaszczepione nie mogą ponosić kosztów nieodpowiedzialności innych.
Wzmocnienie kadrowe Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie, uruchomienie dodatkowego laboratorium badań krwi we Włocławku i upublicznienie wykazu zakładów, które odbierać będą tuczniki od hodowców, którzy znaleźli się w czerwonej strefie - te konkretne deklaracje usłyszeli od Głównego Lekarza Weterynarii, Mirosława Welza parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele producentów wieprzowiny.
Północno-zachodnia część powiatu piotrkowskiego (gmina Czarnocin oraz część gmin Moszczenica i Grabica) została objęty strefą zagrożoną. Przyczyną takiej decyzji jest wystąpienie ASF w jednym z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn, powiat łódzki wschodni).