TERAZ19°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

ASF: Główny Lekarz Weterynarii spotkał się z samorządowcami i producentami trzody

Powiat Piotrkowski
Powiat Piotrkowski wt., 13 lipca 2021 14:38
Wzmocnienie kadrowe Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Piotrkowie, uruchomienie dodatkowego laboratorium badań krwi we Włocławku i upublicznienie wykazu zakładów, które odbierać będą tuczniki od hodowców, którzy znaleźli się w czerwonej strefie - te konkretne deklaracje usłyszeli od Głównego Lekarza Weterynarii, Mirosława Welza parlamentarzyści, samorządowcy i przedstawiciele producentów wieprzowiny.
Zdjęcie
Autor: fot. powiat-piotrkowski.pl

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

 

To było kolejne spotkanie na temat restrykcji, nałożonych na rolników zajmujących się hodowlą świń, wprowadzonych po wystąpieniu wirusa ASF w jednym z gospodarstw w Kruszowie (gmina Tuszyn).


Starosta Piotr Wojtysiak wraz z wójtami gmin Czarnocin, Moszczenica i Grabica: Romanem Miksą, Marcelim Piekarkiem i Krzysztofem Kulińskim wspólnie z producentami trzody apelowali m.in o uproszczenie procedur, decydujących o sprzedaży zwierząt i rozpoczęcie prac nad utworzeniem na terenie powiatu piotrkowskiego laboratorium, które z uwagi na skalę hodowli świń (5% krajowej produkcji) jest niezbędne dla tak dużego zagłębia.


- W imieniu inspekcji weterynaryjnej mogę obiecać, że zrobię wszystko, aby wyznaczone były laboratoria do diagnostyki ASF w Łodzi, które pozwolą na bezkolizyjne i bardzo szybkie badanie. Chciałbym, żeby było przeprowadzone w ciągu jednej doby, jeżeli próbki dotrą do laboratorium w godzinach przedpołudniowych i na drugi dzień, jeśli dotrą w godzinach popołudniowych. Taki standard badań laboratoryjnych zapewnia hodowcy możliwość zbycia w ciągu siedmiu dni od zbadania jego zwierząt i znalezienia odpowiedniego odbiorcy – deklaruje Główny Lekarz Weterynarii.


To, co niepokoi nadal producentów, to brak informacji na temat cen skupu żywca, pochodzącego z gospodarstw ze strefy zagrożonej i czy mogą oni liczyć na rekompensaty za poniesione straty. Zdaniem większości hodowców to decydować będzie o ich przyszłości, a co za tym idzie rezygnacji z produkcji wieprzowiny, w obliczu jej nieopłacalności. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie Grzegorz Lorek i Grzegorz Wojciechowski, Konrad Dereń Powiatowy Lekarz Weterynarii w Piotrkowie Trybunalskim, Janusz Terka przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i przedstawiciele lokalnych ubojni.

reklama

Komentarze 17

~Elka (gość)

15.07.2021 10:31

Wybić te wszystkie świnie to przynajmniej zrobi się czyste powietrze.


~ASyFy (gość)

14.07.2021 09:10

A nie można zaszczepić ich nadwyżkami szczepionek Dworczyka? Skoro mają się zmarnować bo ludzie unikają problemów poszczepiennych to może dziki lub świnie jako mniej wyedukowane dadzą się omamić.


97-300

13.07.2021 21:35

Kuliński to teraz więcej od Ostrowskiego znaczy.


97-300

13.07.2021 21:33

Nie , starostwo trzeba przewietrzyć.


~Twojstsryalejary (gość)

13.07.2021 19:33

Ogladam agrobiznes po to by wiedzieć po ile będzie żywiec. Cena tyskiego mnie za to mało interesuje.


reklama

Dla Ciebie

19°C

Pogoda

Kontakt

Radio