Lekarze oddziału neurochirurgicznego bełchatowskiego szpitala przeprowadzili pierwszy innowacyjny zabieg usunięcia guza mózgu z użyciem specjalistycznego mikroskopu oraz neuronawigacji. Pacjent czuje się dobrze. Operacja odbyła się bez powikłań.
60 mln zł dla szpitali i przychodni w naszym regionie. To pieniądze m.in. na specjalistyczny sprzęt, remonty, modernizację oraz opiekę paliatywną i hospicyjną. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego właśnie ogłosił konkurs na inwestycje w infrastrukturę zdrowotną. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych.
Pani Barbara Sęk z Wiaderna koło Tomaszowa Mazowieckiego ma w sercu największą w Europie zapinkę. Została utkana specjalnie dla niej w Chinach. Ta pozłacana plecionka z metalowych, sprężystych drutów uratowała jej życie. Wyjątkowy zabieg przeprowadzili lekarze specjaliści ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.
Średnia wieku pielęgniarek to 54 lata. I choć jest coraz więcej chętnych na studia pielęgniarskie w tym w Akademii Piotrkowskiej, nie wszystkie chcą pracować w zawodzie. Jest to bowiem praca pod dużą presją, obciążająca fizycznie i psychicznie. Z prognoz wynika, że w 2030 roku w systemie zabraknie 100 tysięcy pielęgniarek i położnych. A jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Sprawdzali to prowadzący Magazyn Magiel na antenie Radia Strefa FM.
Dzięki nowej wersji aplikacji mZUS lekarze i asystenci medyczni zaktualizują teraz miejsca świadczenia pracy i specjalizacji. Za jej pośrednictwem mogą również wysłać wniosek w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich i wniosek o rehabilitację leczniczą.
Nowemu wicemarszałkowi Piotrowi Wojtysiakowi będzie podlegało 13 jednostek służby zdrowia, w których zatrudnionych jest 12 tysięcy pracowników. Polityk PSL przez kilka lat był starostą piotrkowskim.
Od początku lutego panowie z powiatu piotrkowskiego biorą udział w kwalifikacji wojskowej w powiecie piotrkowskim. Młodzi mężczyźni wzywani są przed Powiatową Komisję Lekarską, która ocenia ich zdolność do pełnienia służby wojskowej. Sprawdziliśmy, jak przebiega cały proces przeprowadzania kwalifikacji wojskowej.
Niewiele jest schorzeń, którym możemy z dużym prawdopodobieństwem zapobiec albo złagodzić ich objawy. Należą do nich choroby zakaźne. Dlatego szczepienia powinny towarzyszyć nam przez całe życie, a system ochrony zdrowia powinien je zapewnić zarówno dzieciom, jak dorosłym i osobom starszym. Tryb refundacyjny dla wielu szczepień jest dobry – twierdzi prof. Marcin Czech, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego. – Powinno się po prostu refundować kolejne szczepionki. Im dłużej żyję na tym świecie, tym bardziej skłaniam się do przekonania, że szczepienia powinny być bezpłatne, finansowane w 100 procentach przez państwo. Bariera finansowa nie skłania ludzi do profilaktyki - dodaje epidemiolog.
W ostatnim czasie w Areszcie Śledczym w Piotrkowie Trybunalskim trwały intensywne prace przy dużym remoncie tamtejszego ambulatorium z izbą chorych. Te działania dobiegły już końca, a funkcjonariusze podzielili się ich efektem między innymi w mediach społecznościowych.
Koniec roku do intensywny czas, jeśli chodzi o nabór do służby więziennej, także w Piotrkowie Trybunalskim. Areszt Śledczy przy ul. Wroniej przechodzi obecnie proces częściowej wymiany kadry. Grono pracowników przechodzi na emeryturę, więc zwolniły się etaty, które trzeba uzupełnić. Sprawdziliśmy, jak wygląda praca za murami więzienia i okazuje się, że to nie tylko czuwanie nad tym, by żaden osadzony nie wydostał się z celi.