60 mln zł dla szpitali i przychodni w naszym regionie. To pieniądze m.in. na specjalistyczny sprzęt, remonty, modernizację oraz opiekę paliatywną i hospicyjną. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego właśnie ogłosił konkurs na inwestycje w infrastrukturę zdrowotną. Dofinansowanie pochodzi z funduszy unijnych.
Posłowie Lewicy chcą ograniczyć finansowanie mediów publicznych i zapowiadają zgłoszenie poprawki do projektu budżetu państwa. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na oddłużanie szpitali.
Sytuacja epidemiczna w regionie jest poważna, ale nie kryzysowa - powiedział wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. W Łódzkiem na ponad 1,7 tys. łóżek covidowych wolnych pozostaje ponad 660. Rośnie liczba innych zakażeń wirusowych, dlatego przybędzie też miejsc internistycznych.
We wszystkich województwach w kraju powoli kończą się wolne respiratory; została jedna trzecia wolnych łóżek covidowych - wynika z informacji zebranych przez PAP. Tam, gdzie liczba zajętych łóżek zbliża się do liczby wszystkich dostępnych, wojewodowie deklarują stałe poszerzanie bazy wraz z zapotrzebowaniem.
Walka z pandemią COVID-19 trwa. - Aby była jeszcze bardziej skuteczna, dostosowujemy nasze działania do obecnej sytuacji – informują przedstawiciele rządu. Co się zmienia? Wprowadzone zostają nowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększone zostaje liczba łóżek w szpitalach. Usprawniony ma zostać proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.
20 milionów złotych trafi do tych szpitali w Łódzkiem, które należą do sieci. Ryczałty szpitali wzrosną od 1 lipca. - To oczekiwany przez dyrektorów szpitali powiatowych wzrost wyceny świadczeń m.in. w internie, kardiologii, ortopedii – wyjaśnia rzecznik NFZ.
List z prośbą o pomoc dla łódzkich szpitali wystosował prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi do arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia. Podczas nadawanej online modlitwy ze swojej kaplicy metropolita zaapelował do wiernych o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Jednocześnie poinformował, że sam ufundował jedno takie urządzenie, a na drugie przekazał środki z kasy Archidiecezji Łódzkiej.
Wszystko przez brak etatów pielęgniarskich, które zgodnie z nowym rozporządzeniem zostały ściśle powiązane z łóżkami dla pacjentów. W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika trzeba zlikwidować 39 miejsc , zaś w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka 27 łóżek w 4 oddziałach.
„Nie nazywałbym tego konfliktem” – tak Piotr Wojtysiak, wicestarosta piotrkowski ocenił trwającą debatę (wymianę pism i oświadczeń) między miastem, a powiatem w sprawie szpitala przy ul. Roosevelta.
Miliard złotych trafi jeszcze w grudniu na konta szpitali i placówek medycznych w Polsce, w tym do 27 z województwa łódzkiego. - Sfinansowanie nadwykonań z budżetu państwa jest wydarzeniem bez precedensu i jest możliwe dzięki dobrej sytuacji finansowej i współpracy ministra zdrowia, ministra rozwoju i finansów oraz Narodowego Funduszu Zdrowia – informuje nas przedstawiciel łódzkiego NFZ.