Średnia wieku pielęgniarek to 54 lata. I choć jest coraz więcej chętnych na studia pielęgniarskie w tym w Akademii Piotrkowskiej, nie wszystkie chcą pracować w zawodzie. Jest to bowiem praca pod dużą presją, obciążająca fizycznie i psychicznie. Z prognoz wynika, że w 2030 roku w systemie zabraknie 100 tysięcy pielęgniarek i położnych. A jak sytuacja wygląda w naszym regionie? Sprawdzali to prowadzący Magazyn Magiel na antenie Radia Strefa FM.
Dwanaście absolwentek kierunku pielęgniarstwa w Akademii Piotrkowskiej otrzymało dziś (24.07.2024) dyplom licencjata oraz uroczyście wręczono im czepki pielęgniarskie po trzech latach nauki. To historyczna chwila dla Akademii Piotrkowskiej, są to pierwsze absolwentki kierunku pielęgniarstwo na tej uczelni.
7 kwietnia, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, upamiętniający rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1946 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego, które ma na celu zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Tematem przewodnim i hasłem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest "Wsparcie pielęgniarek i położnych".
Wszystko przez brak etatów pielęgniarskich, które zgodnie z nowym rozporządzeniem zostały ściśle powiązane z łóżkami dla pacjentów. W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika trzeba zlikwidować 39 miejsc , zaś w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka 27 łóżek w 4 oddziałach.
Czepkowanie pielęgniarek z Wydziału Zdrowia i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego. Uroczystość, podczas której osoby studiujące pielęgniarstwo otrzymują białe czepki i tym samym symbolicznie dołączają do grona pielęgniarek, odbyła się w piątek po południu w Domu Nauczyciela w Piotrkowie.
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację polskich szpitali, którym doskwierają braki kadrowe wśród pielęgniarek, weszła życie nowelizacja ustawy znacznie poszerzająca możliwości zatrudniania ratowników medycznych.
Od kilku miesięcy trwa spór zbiorowy pomiędzy pielęgniarkami i położnymi a dyrekcją szpitala przy ul. Roosevelta w Piotrkowie. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.
Przyjęte przez ministra zdrowia regulacje płac pielęgniarek i położnych nie obejmują personelu zatrudnionego w podstawowej opiece zdrowotnej. - Aby zapewnić poczucie sprawiedliwości wśród jednej grupy zawodowej Zarząd Powiatu Piotrkowskiego rozpoczął działania zmierzające do wyrównania wynagrodzenia także dla pielęgniarek i położnych pracujących w przychodniach na terenie Piotrkowa i powiatu – informuje Starostwo w Piotrkowie.