Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest co roku pod koniec kwietnia z inicjatywy Europejskiego Regionalnego Biura WHO. W tym roku obchody przypadają od 26 kwietnia do 2 maja pod hasłem „Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep”, które ma promować w społeczeństwach – wśród rodziców i opiekunów dzieci, pracowników opieki medycznej, polityków i w mediach – wiedzę o tym, że szczepienia zapobiegają chorobom i chronią życie. Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie wyszczepialności dzieci, młodzieży i dorosłych. Partnerami kampanii są m.in. UNICEF oraz Europejskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC).
Całą wypowiedź można sprowadzić do dwóch słów: instalacja fotowoltaiczna. Obecnie to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością wśród gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Sprawdźmy dlaczego.
Blisko 7 mln złotych trafi do Piotrkowa i powiatu z Funduszu Rozwoju Dróg, które zostaną przeznaczone na ważne inwestycje w infrastrukturę drogową. Większość z tej kwoty i rekordowe dofinansowanie trafi do samorządu powiatu piotrkowskiego, który we współpracy z gminą Czarnocin zrealizuje za te pieniądze przebudowę fragmentu drogi do Tuszyna.
Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi przygotowało kolejny film z cyklu ,,Świadectwo Pamięci". Tym razem poświęcony historii tragicznego transportu radiostacji AK w Parzniewicach.
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Polska Akcja Humanitarna ostrzega, że w wyniku zmian klimatu i coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych już teraz miliony ludzi muszą uciekać ze swoich domów. Sytuacja zaostrza się z roku na rok, a do 2050 r. aż miliard osób może mieszkać na terenach, które nie będą przygotowane na konsekwencje katastrofy klimatycznej. Czeka je ucieczka albo śmierć.
Poważne ruchy kadrowe na najbliższy sezon szykują się w MKS Piotrcovii. Zespół ma opuścić kilka zawodniczek, a ich miejsce zajmą nowe szczypiornistki. Jak te transfery wpłyną na obecną i przyszłą formę klubu? Rozmawialiśmy o tym z Agatą Cecotką (Wypych), która w zespole z Piotrkowa Trybunalskiego spędziła 14 lat, będąc czołową postacią klubu.
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA powstanie w piotrkowskiej Mediatece 800-lecia. Będzie to minicentrum nauki, czerpiące z najlepszych doświadczeń edukacyjnych i wystawienniczych Centrum Nauki Kopernik oraz współtworzone przez pracowników warszawskiej placówki. Piotrkowska SOWA ma wystartować jeszcze w tym roku.
Linde Gaz Polska w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych został pierwszym w Polsce certyfikowanym zakładem produkującym gazy powietrzne przy wykorzystaniu energii pochodzącej w 100 procentach ze źródeł odnawialnych (OZE). Proces certyfikacji został przeprowadzony przez prestiżową jednostkę certyfikującą TÜV SÜD.
Przez cały czas trwania pandemii Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił wsparcia polskim przedsiębiorcom 100 tysięcy razy, a skala tej pomocy to ponad 72 mld zł finansowania wygenerowanego dla gospodarki. To dowód na elastyczność w spełnianiu oczekiwań i szybkość oraz sprawność działania polskiego banku rozwoju.
Na kolejny weekend proponujemy do lektury kolejną część przygód serialowej Joanny Chyłki, która tym razem dostaje ciężkie zadanie. Czy uda jej się sprostać takiemu wyzwaniu, jak obrona pedofila? W propozycjach mamy też dwie książki związanych z Bełchatowem autorów, którzy w swoich książkach stawiają na emocje. Mamy też dodatkową propozycję.